A hazai szükségletek fedezésére sem lesz elegendő az idei kukoricatermés
A szakemberek becslése alapján 2,8-3,6 millió tonna körüli mennyiségre lehet számítani, miközben jó években ennek inkább a duplája szokott megteremni.
Bár még az aratás nem ért véget, így egyelőre nincs pontos adat a hazai kukoricatermésről, azonban a szakemberek úgy becsülik, hogy a termésmennyiség nem fogja elérni a 4 millió tonnát, holott a belföldi szükséglet egy évben 4-4,5 millió tonna lenne átlagosan.
Az elmúlt évtizedben jellemzően 6-8 millió tonna termett, a leggyengébb, 2012-es évben pedig 4,7 millió tonna kukoricát takarítottak be, míg a csúcs 9,3 millió tonna volt 2014-ben, idén azonban valószínűnek tűnik, hogy hiányt mutat majd a kukoricamérleg.
Minden jel arra utal, hogy most nem fognak annyit betakarítani, ami a belföldi igényeket fedezni tudná, pedig erre 1990 óta nem volt példa, Raskó György egykori földművelésügyi államtitkár, mezőgazdasági nagyvállalkozó pedig korábban optimista volt ennek kapcsán, ám már ő is egyetért a szakemberekkel.
Máhr András, a Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkárhelyettese 2,8–3 millió tonna körüli termésről beszélt, Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének (Gabonaszövetség) főtitkára pedig 2,8–3,6 millió tonna közötti mennyiségre számít.
Mindez azonban bizonytalanságot szül abban a tekintetben is, hogy mire lesz elég a belföldi termés. Az energiaár-emelkedés miatt az ipari felhasználók várhatóan kevesebb alapanyagot vásárolnak, így elképzelhető, hogy a takarmánygyártók is kevesebbet fognak, valamint az sem kizárt, hogy a takarmányozás eltolódik a búza felé – írta a 24.hu.
Noha a búzatermés most nem volt a legjobb, abból legalább nincs hiány, sőt, exportra is jut. A KSH adatai szerint 4,186 millió tonnát takarítottak be, az átmenő készlet pedig 400 ezer tonna körül alakult, így egymillió tonna fölött lehet a belföldi felhasználáson felüli búzamennyiség.