MOK: most van szükség közbelépésre, hiszen látványosan romlik az ellátás hozzáférhetősége
Svéd Tamás szerint immár a kormány is belátja, hogy a be nem avatkozásnak nagyobb a politikai kockázata, mint a beavatkozásnak, így abban bíznak, hogy jelentős változás jön.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) úgy tudja, hogy már októberben a kormány elé kerülhet az egészségügyi rendszer jelentős átalakításának terve, ám ezzel kapcsolatban még nem kezdődött szakmai egyeztetés.
Svéd Tamás, a MOK titkára szerint Takács Péter egészségügyi államtitkár tett ígéretet arra, hogy augusztusan megismerhetik az átalakítás terveit, eddig azonban még nem érkeztek meg, pedig az érdemi véleményezéshez időben kellene megismerni a javaslatokat.
Elmondása szerint ennek most lenne itt az ideje, így őszintén remélik, hogy mielőbb sor kerül rá, valamint abban is bíznak, hogy jelentős átalakítás kezdődik az egészségügyben, mert most már a kormány is belátja, hogy a be nem avatkozásnak nagyobb a politikai kockázata, mint a beavatkozásnak.
Svéd Tamás hangsúlyozta, hogy az egészségügy összeomlása nem egy konkrét időpont, egy egyik pillanatról a másikra bekövetkező esemény, hanem a szolgáltatások színvonalának drasztikus csökkenését, nehézkesebb elérhetőségét jelenti.
Mindez abban nyilvánul meg, hogy a betegek késve jutnak ellátáshoz, emiatt az állapotuk jelentősen romlik, adott esetben pedig akár az életükbe is kerülhet egy olyan betegség, amely egyébként gyógyítható lenne egy hatékonyan működő egészségügyi rendszerben.
A MOK titkára úgy véli, hogy ezt a trendet kellene megfordítani, és eljutni oda, hogy az egészségben töltött életévek száma növekedjen, amelynek megvalósulásához egy meglehetősen optimista forgatókönyvet kellene elképzelni – írta a Szabad Európa.
Ebben az esetben az átalakításról szóló kormányzati terv megismerése után elindul egy szakmai és társadalmi párbeszéd, majd az elfogadott intézkedések rövid időn belül megvalósulnak, s egy hatékonyabb, 21. századi, betegbarát, megelőző és gyógyító egészségügy felé indulunk el.
Ha azonban a realitás talaján maradunk, valószínűnek tűnik, hogy a rendszer átalakítása továbbra is csúszik, de addig is drasztikus és gyors intézkedésekre lesz szükség ahhoz, hogy a közellátás színvonalának zuhanása megálljon.