Hajtogatható mikrobotokat fejlesztettek ki amerikai mérnökök
A japán origami művészetét egy teljesen új dimenzióba helyezték a Michigani Egyetem kutatói.
A japán origami művészetét egy teljesen új dimenzióba helyezték a Michigani Egyetem kutatói.
A mérnökök szimplán mikrobotnak nevezték el a találmányukat, ugyanis egy mikroszkopikus méretű szerkezetről van szó, mellyel olyan feladatokat tudnak megoldani, amiket korábban képtelenek voltak.
Ezen parányi készülékek mozgása korlátozva van, ezért limitált a funkciójuk, viszont a jövőben még bővíthetnek rajtuk. Maguk a gépek alig nagyobbak egy centiméternél, felületüket arannyal és speciális polimerrel vonták be.
A mikrobotokon egy mikrokontroller is helyet kapott, amely elektromos árammal táplálja a szerkezetet, így kontrollálható az anyag hőmérséklete, ezáltal pedig változtatható a kütyü alakja.
Ezzel az eljárással szabályozni lehet a mikrobotok alakváltását, melynek hála más és más munkát lehet velük elvégeztetni attól függően, milyen formát vetetnek fel velük.
Apró méretüknek és egyre növekvő funkcionalitásuknak köszönhetően a mikrobotok potenciálisan olyan feladatokat láthatnak majd el a jövőben, mint például a víz baktériumoktól való megtisztítása, vagy az emberi szervezetben lévő artériák elzáródásának feloldásához szükséges gyógyszerek eljuttatása az érhálózat adott pontjára.
A Michigani Egyetem kutatócsapata azt reméli, hogy a pici szerkentyűk építése és fejlesztése során még jobban feljavíthatják a tulajdonságaikat és képességeiket. Már gondolkoznak olyan verziókon, melyekbe akkumulátorokat és másféle mikrokontrollereket szerelnének hatékonyságuk előrelendítése érdekében.
Ne hagyd ki: