Kék Vonal: idén már 800 kiskamasz kért segítséget a szuicid gondolatai miatt
A szakmai vezető szerint a gyerekeknek leginkább arra van szükségük, hogy segítséget, megértést és megnyugvást hozó válaszokat kapjanak.
Csekeő Borbála, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője arról nyilatkozott, hogy az elmúlt 2 évben rendkívül aggasztó állapotba került a középiskolás korosztály mentális egészsége, amelyet az adatok is alátámasztanak.
Évente közel 40 ezer hívást fogadnak, amelyek közül 70 százalékban 14-18 év közötti fiatalok keresik fel őket, s bár előfordul, hogy a hívó csak beszélgetni szeretne, máskor egy otthonról elmenekülő gyermek vagy egy önmagát bántalmazó tinédzser van a vonal végén.
Tavaly több mint 2000 hívásban jelent meg a családon belüli erőszak témája, ezen belül a szülők közötti párkapcsolati konfliktus, valamint a fizikai gyermekbántalmazás esetei is. Emellett 1200 szuicid gondolat is hallható volt a vonal végén, amelynek száma az idei évben immár 800-ra tehető.
2019-ig a párkapcsolat és a szerelem is gyakran emlegetett témakör volt, azonban a pandémia és az online oktatás megjelenésével ez szinte gyökeresen megváltozott, amelynek hatásai a mai napig érezhetők a társadalom különböző korosztályain.
A szakmai vezető úgy véli, a kortárs kapcsolatok meggyengülése, a bezártság és a fokozott online jelenlét súlyosbította az internetfüggőséget, valamint megsokszorozta az internetes zaklatások számát – írta a Magyar Nemzet.
Emellett a személyes kapcsolatok hiánya soha nem látott mértékben növelte a pszichés betegségek kialakulását, a szorongást és a szuicid gondolatokat, azonban a számok a korlátozások végével sem csökkentek.
Egy tavaly publikált kutatás szerint a járvány idején megnőtt az öngyilkosságok száma hazánkban, míg a világ más pontjain csökkenést figyeltek meg, most azonban az ukrajnai háború és a gazdasági nehézségek is fokozzák a bizonytalanságot a fiatalok körében.
Csekeő Borbála kiemelte, a stresszben lévő gyerekek különböző módokon jelzik az állapotukat, ezért nagyon fontos odafigyelni minden változásra, elsősorban pedig arra van szükségük, hogy beszélgessenek velük, elfogadják az érzéseiket, és megnyugtassák őket, hogy biztonságban vannak.
Amennyiben úgy érzi, segítségre van szüksége, hívja a 116-123, vagy a 06 80 820 111-es ingyenes számot, ahol a krízishelyzetben lévőket segítők nyújthatnak támogatást önnek.