1,1 milliárd dollár értékű fegyverszállítást hagy jóvá az USA Tajvannak, amire Kína bepöccenhet
Mindez nincs jó hatással az amerikai és kínai kapcsolatokra, amik az utóbbi időben csak elmélyültek, és nem pozitív szinten.
Az Egyesült Államok korábban már azzal is kihúzta a gyufát Kínánál, hogy az egyik legmagasabb rangú tisztviselőjével Tajvanba látogatott. Röviddel ezt követően a kínai erők monumentális hadgyakorlatba kezdtek a sziget körül.
Éles lőszert is használtak, és közben lemodellezték, hogyan foglalnák el Tajvant. Az USA szerint Kína túlreagálta a helyzetet, míg a kínai kormány azt mondja, mindez provokáció volt az államok részéről, és nem szabadna beleavatkozniuk mások ügyeibe.
Az USA most egy 1,1 milliárd értékű fegyvercsomagot hagyott jóvá Tajvan számára, erősítvén ezzel a sziget védelmi rendszerét, miközben egyre csak nőnek a feszültségek Kínával, akik ellenintézkedésekre figyelmeztették az USA-t.
Az újabb konfliktus mindössze egy hónappal azután generálódott, hogy Nancy Pelosi házelnök látogatást tett Tajvanban, noha Kína figyelmeztette az USA-t, ezt ne tegyék meg. Tajvan az új fegyvercsomag segítségével fejleszteni tudja a radarjelző rendszerét, ami segítségével figyelmeztetést kapnának egy esetleges közelgő támadásról.
665 millió dollárt költenek a radarjelző rendszerük karbantartására és annak fejlesztésére. Emellett 355 millió dolár megy el Harpoon Block II rakétákra, amikből összesen 60 darabot vásárolnak, melyek képesek elsüllyeszteni a beérkező hajókat, ha Kína vízi támadást indítana.
85,6 millió dollár értékben pedig 100 Sidewinder rakéta is érkezik, amivel a levegő-levegő tűzerejüket erősítik. Kína felszólította az USA-t, azonnal vonja vissza a fegyvereladásokat, melynek kapcsán Liu Pengyu, a washingtoni kínai nagykövetség szóvivője azt mondta, ezzel rossz jelzéseket küldenek Tajvan szeparatista erőinek és súlyosan veszélyeztetik a Kína-USA kapcsolatokat, valamint a Tajvani-szoroson átívelő békét és stabilitást – írja a CNA.
Az eladás véglegesítéséhez a kongresszus jóváhagyására van szükség, de ez csak papírforma lehet, mivel Tajvan erős támogatást élvez. Az USA célja az, hogy segítséget nyújtson Tajvannak, mely ezen fegyverekkel is valószínűleg csak kisebb problémát tudna okozni a szomszédos hatalmas Kínának, akik tartományként tekintenek a szigetre, amit újraegyesíthetnek, akár erőszakkal.
Bill Burns, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) vezetője júliusban arról jelentett, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök továbbra is eltökélt abban, hogy megszerezzék Tajvant, de látván Oroszország helyzetét Ukrajnában, egyelőre kivárnak, hogy elsöprő katonai előnyre tegyenek szert.