Mélyebb válság érintheti most a vendéglátóipart, mint a koronavírus-járvány idején
Kovács László szerint mindez a rezsiár növekedésének és a vendégek kevesebb bevételének a hozadéka lesz, amelyet a magyar gazdaság is megérez majd.
A folyamatosan emelkedő gáz- és áramárak akár bezárási hullámhoz is vezethetnek a szálloda- és vendéglátóiparban, amely már most elkezdett megmutatkozni, ugyanis egy nagyatádi hotel és egy budapesti étkezde is a bezárásra készül.
Nagyné Huszár Andrea, a Solar Hotel igazgatója elmondta, a magas rezsirárak miatt novemberben le kell húzniuk a rolót, majd áprilisban nyitnak ki újra, ugyanis a leghidegebb téli hónapokban 2 millió forint körül volt a gázszámlájuk, ám ez már 6 millióra növekedett, erre pedig még az áram is rájön.
Baldauf Csaba, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetség elnöke arra utalt, bár sokan kivárnak, a bezárások mégis reális veszélyként jelennek meg, hiszen az esetleges áremelések sem tudják majd lefedni a költségnövekedést.
Úgy véli, ha ehhez nem jön bármilyen szintű kormányzati támogatás, akkor az ágazatot sokkal mélyebb válság fogja érinteni, mint a koronavírus-járvány idején, azonban nemcsak a szállodák, hanem a vendéglátóhelyek is nehéz helyzetben vannak.
Boda Zsolt, az Akácfa étkezde tulajdonosa elmagyarázta, az év végétől be kell zárniuk, ha pedig „nem sikerül rendesen kigazdálkodniuk a dolgokat”, akkor négy ember fog utcára kerülni – derül ki az ATV Híradó beszámolójából.
A Magyar Vendéglátók Ipartestületének adatai szerint ma 3400 vendéglátóegységgel (köztük 1400 étteremmel) van kevesebb, mint a pandémia előtt volt, a szervezet elnöke pedig arra számít, hogy a jelenlegi helyzet sokkal súlyosabban fogja érinteni az ágazatot.
Kovács László kifejtette, mindez a rezsiár növekedésének és a vendégek kevesebb bevételének a hozadéka lesz, amelyet a magyar gazdaság is megérez majd, mivel részben ezekre a területekre épül a turizmus, ám egyéb hatások is várhatók.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője hozzátette, ha az ágazatban dolgozó 175 ezer emberből kb. 25-30 ezret elbocsátanak, a fogyasztásuk is vissza fog esni, ami „még egy kört generál a lakossági fogyasztásokon keresztül a GDP visszaesésében”.