Ott intene be az USA Kínának, ahol a legjobban fájna az ázsiai országnak
Első körben 280 milliárd dollárnyi ráfordítással csökkenté Kínától való függőségét az Egyesült Államok.
„A chipipar jövője Amerikában íródik”, jelentette ki Joe Biden amerikai elnök augusztus 9-én, miközben aláírta a törvényt, ami 280 milliárd dollárt biztosít arra, hogy az Egyesült Államok megerősítse technológiai előnyét Kínával szemben – számolt be róla a BBC.
Az összegből 52,7 milliárd dollárt szánnak a félvezetőgyártás-ágazat megerősítésére, 200 millió dollárt pedig az olyan ágazatok fellendítésére, mint például a robotika, vagy épp a vezeték nélküli kommunikáció.
Mivel a kongresszus július végén nagy egyetértésben jóváhagyta a törvényjavaslatot, annak ratifikálása csak idő kérdése volt. Joe Biden, aki márciusi, az Unió helyzetéről szóló beszédében már idézte a törvényjavaslatot, azt mondta, hogy „hivatalba lépése óta” végig akarta azt vinni.
A washingtoni kínai nagykövetség már jelezte, hogy egyértelműen elítélik a törvénytervezetet, az ugyanis véleményük szerint ” hidegháborús mentalitást” idéz.
A félvezetők hiánya és az ellátási lánc körüli bizonytalanság azonban meggyőzte a Biden-kormányt arról, hogy a félvezetők gyártásának egy részét amerikai földre kell visszatelepíteni.
A törekvés érthető, hiszen míg 1990-ben az Egyesült Államok a globális chipgyártás 40%-át adta, ez az arány azóta mindössze 10%-ra csökkent. Az Európai Unió már korábban elfogadta saját, valamivel több mint 40 milliárd eurós befektetést felölelő törvényét, amelynek segítségével 2030-ra 10%-ról 20%-ra növelné a piacból saját részesedését.
Nem túl meglepő módon Kína is lépett, az ázsiai ország célja pedig nem más, minthogy elérje a teljes önellátását ezen a területen. Joe Biden szerint „gazdasági és nemzetbiztonsági érdekük” is fűződik ahhoz, hogy a félvezetőgyártás területén szintet lépjenek.
A chipek ugyanis ma már mindenütt ott vannak, a szórakoztató elektronikában, a járművekben és a fegyverrendszerekben is, ráadásul nem mellékes az sem, hogy a törvényjavaslat Joe Biden népszerűségén is javíthat.
A megállapodás aláírását követően több beruházás bejelentése is megtörtént, hiszen a Micron egy 44 milliárd dolláros gyárépítési tervet tett közzé, a Qualcomm és a GlobalFoundries pedig 4,2 milliárd dolláros szövetséget jelentett be utóbbi vállalat egyik telephelyének bővítésére.
Fontos megemlíteni, hogy az amerikai gyártók és mások régóta lobbiztak már egy hasonló törvény elfogadása érdekében, amely adókedvezményeket biztosít az Egyesült Államokban gyárat építeni szándékozó tech vállalatok számára.Joe Biden reméli, hogy a beruházások – részben a gyárépítések miatt is – egymillió munkahelyet teremtenek majd, ami a félidős választások közeledtével mindenképpen egy jó pont lenne számára.