Elemzők szerint az orosz központi banknak még van mozgástere, módosították inflációs előrejelzéseiket
Az elemzők várakozásainál kisebb mértékű volt az infláció Oroszországban, ezért módosították az év végi inflációs előrejelzéseket is.
A Reuters pénteken közzétett felmérése szerint az orosz központi banknak még van mozgástere, így további kamatcsökkentéseket eszközölhet, ezzel enyhítve a nyugati szankciók negatív hatását az orosz gazdaságra.
A háború kezdete óta jelentősen megváltozott Oroszország gazdasági helyzete, mely főként a szigorú nyugati szankcióknak tudható be, az EU és szövetségesei ugyanis elsősorban azt a célt tűzték ki, hogy megbénítsák az orosz gazdaságot az energia- és pénzügyi szektorra kivetett szankciókkal.
A Reuters július végén 17 elemzőt keresett meg, akiknek átlagos előrejelzése szerint az orosz gazdaság 2022-ben 5 százalékkal fog zsugorodni, ami pozitívabb jóslat, mint a júniusi: akkor ugyanis 7,1 százalékra tippelték az orosz gazdaság zsugorodását.
Habár a héten friss adatokat is közzétett Oroszország, melyek szerint júniusban az ipari termelés, a rendelkezésre álló reáljövedelem és a kiskereskedelmi forgalom is jelentősen csökkent az előző évhez képest, az elemzői előrejelzések egyre kevésbé tűnnek pesszimistának.
Az orosz gazdasági minisztérium áprilisi előrejelzése szerint a GDP akár 12 százalékkal zuhanhat be 2022-ben – ami egyébként a legbrutálisabb visszaesés lenne az 1990-es évek közepe óta –, az előrejelzések azóta jóval enyhébbek lettek. Először a rubel döntött meg hétéves negatív csúcsot június végén, amit a szankciókra válaszul bevezetett tőkekontroll támogatott, de Oroszországnak a nyersanyagexport egekbe szökő árai is kedveznek, miközben az orosz gazdaságot a csökkenő import is látszólag fellendíti.