Erdőtüzek: újabb csapás Európa gazdaságára
Amikor tavaly augusztusban erdőtűz pusztított Görögországban, mely felperzselte a földet és megannyi fát pusztított el, Stathis Albanis már érezte, hogy méhészete nagyon komoly problémák elé néz.
Habár már egy év telt el a Görögországban pusztító erdőtüzek óta, Albanis azt mondja, hogy az erdőtüzek utóhatása több megélhetési formára is negatív hatással lesz, sőt, még egy generáción keresztül biztosan érezhető lesz.
Albanis már 10 éves kora óta méhészkedik, s az értékes görögországi fenyőmézet gyűjti Evia szigetén, ám az erdőtüzek miatt jóformán megszűnt a munkája, ezzel pedig a megélhetése is. Idén nyáron azonban ismét erdőtüzek tombolnak Európában, a görög méhész példája pedig tökéletesen rávilágít arra, hogy a mezőgazdaságban és a turizmusban dolgozó több ezer ember megélhetése került veszélybe hosszabb távon is, nem beszélve a gazdasági költségekről.
Európa idén nyáron még a tavalyinál is forróbb, s több tucatnyi országban keletkeztek már erdőtüzek, de az is előfordult, hogy egyszerre több erdőtűz is keletkezett, több tízezer hektárnyi földet felperzselve, s több ezer ember otthonát és vállalkozását megsemmisítve.
Az Európai Központi Bank tavalyi jelentése sem túl biztató: a jelentés szerint ugyanis az éghajlatváltozás miatt 2030-ra mintegy 4 százalékkal fog csökkenni a blokk GDP-je – s bár nem lehet elmenni az orosz-ukrán háború mellett, mely rengeteg pénzt emészt fel, úgy tűnik, Európa még mindig nem ébredt fel, és nem veszi elég komolyan az éghajlatváltozás következményeit, márpedig ha nem foglalkoznak vele, úgy utólag sokkal nehezebb lesz kezelni (és kifizetni) a károkat.
A Természetvédelmi Világalaphoz (WWF) hasonló környezetvédelmi szervezetek és csoportok ugyanazon a véleményen vannak: több pénzt kellene fordítani az erdőtüzek megelőzésére. Egy friss jelentés szerint Görögország, Spanyolország, Portugália, Olaszország és Franciaország a rendelkezésükre álló források 80 százalékát fordítják az oltási munkálatokra, míg csupán 20 százalékát az erdőtüzek megelőzésére.