Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kína „adósságcsapda-diplomáciája” is szerepet játszott Sri Lanka összeomlásában

Sri Lanka jelenleg maga a földi pokol, a gazdaság teljesen összeomlott, a társadalom lázad és alapvető termékekből van súlyos hiány.

...svg content...Fotó: Twenty20
Ázsia
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A hétvégén odáig eszkalálódott a helyzet, hogy Ranil Wickremeszinghe miniszterelnök lemondott, a tüntetők azonban nem tágítottak és elfoglalták az elnök palotáját, amely miatt Gotabaja Radzsapaksza elnök el is menekült.

A Red Lantern Analytica nevű think-tank úgy véli, nemcsak Sri Lanka kormányának rossz döntései vezettek a teljes összeomláshoz, hanem bizony Kína aktív tevékenysége is közrejátszott abban, hogy ennyire tragikus lett a helyzet.

„A Sri Lanka-i gazdasági válságra adott válaszában Kína bevetette a hírhedt adósságcsapda-diplomáciáját, hogy stratégiai előnyt szerezzen az ország felett és pénzügyi túszául ejtse”

A think-tank példának felhozta, hogy Hambantota és Colombo kikötőit 100 évre megkapták a kínaiak, de azt sem szabad elfelejteni, hogy Kína a második legnagyobb hitelezője Sri Lankának, a külföldi adósságuk 10 százaléka kínai hitelezők felé van – idézte a Business Standard.

A think-tank megállapítása szerint a rossz kormányzás, az átláthatóság hiánya és a korrupció, valamint a kínai adósságcsapda együttesen okozták Sri Lanka teljes összeomlását és az állam csődjét.

Sri Lanka GDP-arányos államadóssága már 2010 óta meredeken emelkedő tendenciát mutat, az elemzők szerint erre az időpontra vezethető vissza az ország negatív pénzügyi spirálja. Az export csökkenése és a folyamatos deficit végül 2019-ben formálódott teljes gazdasági válsággá.

Kína azonban kihasználta ezt a helyzetet a saját javára és jelentősen növelte Sri Lanka adósságterhét. India volt az, amely némi mentőövet dobott az országnak egy 500 millió dolláros, üzemanyag-importra használható hitelcsomaggal és egy egymilliárd dolláros általános hitelcsomaggal.

A think-tank szerint India 2.4 milliárd dollárt küldött különböző segélyek és hitelek formájában, mégsem tudta megmenteni Sri Lankát attól, hogy teljesen Kína „adósrabszolgájává” váljon, amelybe végül bele is rokkant az ország.

Sri Lanka példája valamennyi országnak riasztó példa lehet, amely Kínától várja a pénzügyi megváltást, hogy mennyire veszélyes Peking felé eladósodni – ezen országok száma azonban az Út és Övezet miatt folyamatosan növekszik.