Közétkeztetés: beszerzési gondok, infláció, áremelkedés sújtja a konyhákat
A hatóság jelenleg az ágazat ellenőrzésére készül, hogy megfelelően változatos étrendet biztosítanak-e a diákoknak, miközben több problémával is meg kell küzdeniük.
Pénzes Andrea, az Élelmezésvezetők Országos Szövetségének elnöke elmondta, az áremelkedés és az infláció mellett beszerzési gondokkal néz szembe a közétkeztetés, s bár a települések részesülnek állami támogatásban, ez mégsem fedezi a kiadásokat.
Elmagyarázta, a hatósági áron kínált alapanyagokat még az önálló konyhát működtető nagy iskolák sem tudják a lakosságnak elérhető összegért megvenni, ráadásul ma már egy héttel előre meg kell rendelniük például a csirkecombot, mert a beszállító csak több helyről tudja beszerezni azt.
A mindennapos problémáik mellett azonban kiderült, népegészségügyi hatósági vizsgálatok várnak rájuk a közeljövőben, mert a kormány ellenőrizni akarja, hogy megfelelően változatos étrendet biztosítanak-e a gyerekek számára.
Eszerint utána akarnak járni, hogy a közétkeztetők betartják-e azt a jogszabályt, amely megszabja, milyen alapanyagokat milyen gyakorisággal lehet használni az iskolai menzákon, ám mindezt úgy, hogy közben nem tudhatják, a megrendelt áron fogják-e megkapni az adott terméket.
Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke hozzátette, egy drága étkezési reform közepén jutottak odáig, hogy az elszabadult infláció ellenére június végéig nem emelhették a térítési díjakat.
Pénzes Andrea most reálisnak tartja a Schmidt Jenő által szükségesnek mondott 30 százalékos díjemelést, abban viszont már nem biztos, hogy ez a szeptemberi iskolakezdéskor is elég lesz, hiszen másfél hónapja még a 22 százalékos díjemelés is elegendőnek bizonyult.
A Népszava beszámolójából kiderül, miszerint a TÖOSZ elnöke arra utalt, véleménye szerint ősszel általánossá válhat az országban, hogy háromszori étkezés esetén a teljes áron számolt térítési díj eléri az ezer forintot.