Egy klímaszakértő szerint, ha nem változtatunk mielőbb, néhány éven belül katasztrofálissá válhat a helyzet.
Sosem volt annyira alacsony a Tisza vízállása, mint most, amely a nagy hőség miatt napról-napra csökken, Szolnoknál például 280 centiméteres vízállást mértek a megszokotthoz képest, egyúttal itt a legnagyobb a probléma.
Szegeden a duzzasztók miatt nem olyan vészes a helyzet, ám azon a területen is tapasztalni lehet, hogy valami nincs rendben, tavaly pedig csak egy kis árhullám volt a Tiszán, ám az akkori csúcshoz képest most 4 és fél méterrel alacsonyabb a folyó vízszintje.
2021 május végén 539 centiméteren tetőzött a Tisza Szegeden, most pedig valamivel kevesebb, mint 1 méter, 86 centiméteren áll a folyó vízállása, azonban a gyakori 35 fok feletti hőmérséklet és az elmúlt hetekben tapasztalt csapadékhiány már most is komoly gondot okoz.
Az Ativizig igazgatója, Kozák Péter úgy véli, körülbelül kéthavi csapadékmennyiség hiányzik jelenleg a vízkészletből, majd Szegő Judit, a Levegő Csoport környezetkutatója is megosztotta ezzel kapcsolatos gondolatait.
NE HAGYD KI
„Amire kevesen gondolnak, hogy pont az északi sark környéke rohamosan melegszik. A thermafrost, tehát az állandóan fagyott területek elolvadnak, és ez ezer veszélyt rejt, a metán felszabadul, ami a szén-dioxidnál 28-szor, akár 80-szorosan éghajlatmódosító, felmelegítő hatású” – mondta.
Az ATV Híradó riportjából kiderül, miszerint a jelenlegi klímacél az lenne, hogy a másfél fokos globális átlaghőmérsékletet ne haladjuk meg, azonban a szakértők szerint a jelenlegi helyzet ennél sokkal rosszabb.