Egy új vérteszttel 4 évvel korábban előre lehet jósolni a rák kialakulását
Van pár rákspecifikus biomarker, amelyekkel az orvosok diagnosztizálni tudják a pácienseket, viszont ezek általában már túlságosan késői szakaszban mutatják ki a betegséget.
Van pár rákspecifikus biomarker, amelyekkel az orvosok diagnosztizálni tudják a pácienseket, viszont ezek általában már túlságosan késői szakaszban mutatják ki a betegséget.
Az egyik legígéretesebb daganatos elváltozások azonosítására kifejlesztett vérteszt, az úgynevezett PanSeer segítségével jóval hamarabb rálelhetnek a rosszindulatú daganatokat okozó sejtekre. A DNS metilation mintáit tudják detektálni, melyek a rákhoz vezető abnormális mutációkért felelősek.
A PanSeer tanulmányozásában a Taizhou Longitudinal Study nevű adathalmazt használták fel, melyben több mint 100 ezer személynél fennálló rákbetegségek kórlefolyását rögzítették rendszeres vérvétellel, valamint egészségi állapotuk felmérésével.
Az adatsoroknak hála a PanSeer kutatói évekkel korábban meg tudják határozni, kiknél alakulhattak ki a tumoros mutációk. Az eredmények után rájöttek, hogy az új teszt 91%-ban hatékonynak bizonyult gyomorrák, nyelőcsőrák, vastagbélrák, tüdőrák és májrák korai azonosításában.
A PanSeer teszt tudósai azt mondják, nem a kockázati tényezőkön, hanem a rákbetegség korai fázisának felfedezésén alapul az eljárásuk, így már akár a tünetmentes időszakban rábukkanhatnak a kóros elváltozásokra.
A jövőben az ehhez hasonló vérteszteknek, valamint a rendszeres orvosi ellenőrzéseknek köszönhetően sokkal hamarabb észrevehetik a rákos sejtek csíráit, ezáltal jobb kilátás elé nézhetnek a betegek, és túlélési esélyeik is feljavulhatnak.
Vannak viszont korlátai is ennek a tesztnek, mivel pontosan nem lehet vele meghatározni a rák típusát, mindössze a rendellenes sejtburjánzásokat képesek általa diagnosztizálni. Ahhoz, hogy kiderüljön, a rák melyik fajtájáról van szó, további részletes kivizsgálások szükségesek.