Profittal szeretnék árusítani a gyógyszerészeti cégek a koronavírus-vakcinákat
A Moderna eddig összesen 483 millió dollárnyi állami támogatást kapott a védőoltás kifejlesztésére, mégis pozitív gazdasági mutatóval akarják zárni a koronavírus-krízist.
A Moderna eddig összesen 483 millió dollárnyi állami támogatást kapott a védőoltás kifejlesztésére, mégis pozitív gazdasági mutatóval akarják zárni a koronavírus-krízist.
Rengeteg gyógyszeripari vállalat részesült az Egyesült Államok kormánya által kiutalt támogatásokban, melyek kizárólag a COVID-19 elleni vakcina előállítására irányultak.
Az AstraZeneca, a Johnson & Johnson és a Moderna a szövetségi hatóságoktól eszméletlen mennyiségű pénzösszegeket vettek fel céljuk megvalósításának érdekében. A The New York Times értesülései szerint a 483 millió dollár juttatást felvevő Moderna és a zéró kedvezményt igénylő Pfizer egyaránt profitálni szeretnének a végső készítményen.
Stephen Hodge, a Moderna elnöke a keddi kongresszusi meghallgatáson egyszerűen azt mondta,
„Nem fogjuk veszteséggel árulni a védőoltást.”
Ugyanezen a tárgyaláson a Pfizer ügyvezető pénzügyi főnöke, John Young eléggé ellentmondásos kijelentéseket tett a cég vakcinájának megfelelő árazása kapcsán, szerinte ugyanis mind az embereknek, mind a vállalatnak jól kell kijönnie az „üzletből”.
Bármi is legyen a Pfizer és a Moderna szándéka az ár meghatározásáról, a törvényhozók a meghallgatás után aggodalmukat fejezték ki a profitorientált megközelítésmód miatt, mivel nagyon sokan nem engedhetik majd meg maguknak pénzügyileg, hogy beadassák a potenciális védőoltást.
A hatékony koronavírus-védőoltás elengedhetetlen része lesz az életünknek a jövőben, ezért fontos lenne, ha nem a dollármilliárdok lebegnének a gyógyszerészeti cégek szemei előtt, hanem az elesettek, valamint a szegényebb országokban élő rászorulók.