Felütötte a fejét a „nyúl Ebola” járvány az USA-ban
Az állattartók és a rezervátumok vadőrei egyaránt rettegnek a halálos, rendkívül fertőzőképes kórokozótól, amely főként a helyi nyúlpopuláció között terjed.
Az állattartók és a rezervátumok vadőrei egyaránt rettegnek a halálos, rendkívül fertőzőképes kórokozótól, amely főként a helyi nyúlpopuláció között terjed.
A nyulak vérzéses betegsége (RHD), másik nevén „nyúl Ebola” már évtizedek óta jelen van, azonban az Egyesült Államokban csak nemrég kezdte el intenzívebben szedni az áldozatait, legfőképpen New York és Washington államban, valamint az ország délnyugati régióiban – számolt be róla a Popular Science folyóirat.
Nemcsak a házi nyulak érintettek, hanem a vadon élő társaik is, ezért nem csoda, hogy komoly gondoktól tartanak a helyi állatvédők.
Susan Kerr, a Washington Állami Mezőgazdasági Intézet specialistája elmondta,
Hogy tisztázzuk: az állatorvosi köztudatban elterjedt megnevezésével ellentétben a fertőzésnek semmi köze nincs az emberi Ebolához, pusztán a megjelenő tünetek miatt hasonlítják egymáshoz a két betegséget – a nyulak szervezetében az RHD súlyos belső vérzéseket, gyulladásokat, valamint legvégső esetben szervi leállásokat okozhat.
Szakértők szerint fűvel, illetve fenyőágakkal bélelt ólakkal hamar elejét lehet venni a kórokozó támadásának, de egy Európából importálható vakcina is a nyúltenyésztők rendelkezésére állhat.
A vadőröknek sokkal nehezebb dolguk lesz, mivel a vadnyulak pusztulásával az erdők természetes tápláléklánca felborulhat, így egyes ragadozók zsákmány nélkül maradhatnak.
Deana Clifford, a Kaliforniai Vadvilági Kutatólaboratórium vezető állatorvosa úgy gondolja, ki kellene dolgozni egy biztos stratégiát a védekezéshez: