A szívre is jótékony hatással lehet a meditáció
A szellemi feltöltődésnek életünk legfontosabb részének kellene lennie a mai rohanó világban.
A szellemi feltöltődésnek életünk legfontosabb részének kellene lennie a mai rohanó világban.
A meditációt már régóta összefüggésbe hozták egy csomó mentális, valamint szív- és érrendszeri megbetegedéseken való enyhítéssel kapcsolatban. A legújabb kutatásban a kardiovaszkuláris problémák kialakulásának kockázatát hasonlították össze azoknál, akik aktívan alkalmazzák a technikát, valamint akik ezt nem teszik.
A Baylor Orvosi Egyetem és a Mount Sinai Icahn Orvosi Egyetem kutatócsapata Dr. Chayakrit Krittanawong vezetésével több mint 61 ezer önkéntes adatát vette górcső alá.
A közvélemény-kutatásban részt vevő személyek majdnem 10%-a végez napi szinten valamilyen meditációt. A szakemberek rájöttek, hogy azoknál, akik meditáltak, sokkal alacsonyabb volt a magas koleszterinszint, a diabétesz, az agyvérzés, a magas vérnyomás, valamint a koszorúér-betegség rizikója.
A legnagyobb különbséget éppen az utóbbi elváltozás esetében figyelték meg. Azok, akik meditáltak, 50%-kal kisebb eséllyel szenvedtek a következményekben, de a koleszterines csoportoknál 35%-os, míg a cukorbetegeknél 30%-os csökkenést tapasztaltak.
A kutatások során a kort, a dohányzást, a testtömegindexet, valamint a nemet szintén vizsgálták, de még ezeknél a tényezőknél is kimutatták a meditáció hatékonyságát.
A közvélemény-kutatásban voltak bizonytalan pontok is, például arról nem kérdezték meg az embereket, konkrétan milyen technikát használnak. Egyes meditációk hatásosabbak lehetnek a többinél, erre azonban nem tértek ki a kérdésekben, mint ahogyan arra sem, milyen rendszerességgel szakítanak időt a lazításra.
Ahhoz, hogy még jobban megértsék e tevékenység pozitív hatásait, sokkal átfogóbb vizsgálatokat kell végezniük. Ha sikerrel járnak, akár a kardiológia tudományágát is előrelendíthetik a meditáció alkalmazásával.