Áttörést értek el a koronavírus-fertőzés kezelésével kapcsolatban
A kutatók összesen hat különböző típusú COVID-19 megbetegedést különítettek el, így könnyebben tudják majd kezelni a súlyosabb eseteket.
A kutatók összesen hat különböző típusú COVID-19 megbetegedést különítettek el, így könnyebben tudják majd kezelni a súlyosabb eseteket.
A fertőzés eltérő formáinak azonosításával egyszerűbb előrejelezni, ki szorulhat esetlegesen lélegeztetőgépre. A King’s College London kutatói legutóbbi, korszakalkotó tanulmányukban a tünetek diverzitásával kapcsolatban állították fel a legújabb diagnosztikai útmutatókat.
Habár a magas láz, a köhögés és a szaglásvesztés számítanak a fő szimptómáknak, 1 600 amerikai és brit páciensek adatait elemezve kiderült, hogy a tünetek sokkal változatosabbak lehetnek, mint azt gondolnánk.
A tudósok összegezték a begyűjtött információkat és rájöttek, hogy hat csoportba lehet rangsorolni a vírusos fertőzéseket, ezáltal előre lehet jósolni, milyen komoly következményei lehetnek a betegségnek.
A koronavírus típusai a tünetekkel együtt az alábbiak lehetnek:
1. Influenza-szerű típus, láz nélkül – fejfájás, szaglásvesztés, izomfájdalmak, köhögés, torokfájás, mellkasi fájdalom, nincs láz
2. Influenza-szerű típus, lázzal – fejfájás, szaglásvesztés, köhögés, torokfájás, rekedtség, láz, étvágytalanság
3. Gyomor-bélrendszeri típus – fejfájás, szaglásvesztés, étvágytalanság, hasmenés, torokfájás, mellkasi fájdalmak, nincs köhögés
4. Első szintű súlyosság, fáradtság – fejfájás, szaglásvesztés, köhögés, láz, rekedtség, mellkasi fájdalom, fáradtság
5. Második szintű súlyosság, zavartság – fejfájás, szaglásvesztés, étvágytalanság, köhögés, rekedtség, torokfájás, mellkasi fájdalom, fáradtság, zavartság, izomfájdalmak
6. Harmadik szintű súlyosság, hasi és légzőszervi bántalmak – fejfájás, szaglásvesztés, étvágytalanság, köhögés, láz, rekedtség, torokfájás, mellkasi fájdalom, fáradtság, zavartság, izomfájdalmak, légszomj, hasmenés, hasi fájdalmak
Felfedezték, hogy az első típushoz tartozó egyének mindössze 1,5%-a, a második csoport 4,4%-a, míg a harmadik típusba sorolt személyek 3,3%-a szorult lélegeztetőgépes ellátásra.
A negyedik, ötödik és hatodik koronavírus-változat ugyanezen értékei 8,6%. 9,9% és 19,8% voltak, míg a hatodik csoportba sorolt páciensek fele kórházban végezte, miközben az első típus esetén mindössze 16%-ukat kellett valamelyik klinikába szállítani.
Általánosságban elmondható, a modell alapján kategorizálható a COVID-19 kórokozója, viszont ahhoz, hogy még ennél is pontosabb csoportokat lehessen létrehozni, szükségessé válna a mutációk genetikai felderítése is, amihez hosszú évekre lesz még szükségük a biológusoknak és orvosoknak egyaránt.