Rendkívül ritka tengeri élőlényt fedeztek fel
Habár a hidegebb tengerek nem éppen a korallszirtjeikről ismeretesek, tele vannak úgynevezett üvegzátonyokkal.
Habár a hidegebb tengerek nem éppen a korallszirtjeikről ismeretesek, tele vannak úgynevezett üvegzátonyokkal.
Ezek az üvegzátonyok élő szivacsokból állnak, a tengerbiológusok Kanadában pedig éppen az egyik legújabb faj egyedeire bukkantak ezen szirteket tanulmányozva.
A változatos tengeri élőlényekből álló üvegszirtek java részét üvegszivacsok teszik ki. Ezeknek a mélytengeri állatoknak a csontváza kvarc spikulákból áll, melyek lényegében apró, hegyes, szilikát képződmények.
Az Albertai Egyetem legújabb kutatása során a tudósok egy víz alatti távirányítású járművel térképezték fel a zátonyok élővilágát. Egészen pontosan Hecate Strait és Queen Charlotte Sound területét fésülték át Brit Columbiában.
Meglepetésükre megtalálták az üvegzátonyok felületén a kovaszivacsok családjába tartozó egyedeket, melyeket a Desmacella hyalina fajba soroltak. Azt gondolták, hogy egy ritka élőlényről lehet szó, viszont kiderült, hogy a mintavételezés helyszínén a teljes szivacspopuláció 20%-át teszik ki.
Igaz, hogy az üvegszivacsokkal való kapcsolatuk egyelőre még rejtély maradt, a kutatók úgy gondolják, komoly szerepet játszhatnak a zátonyok egységes életében.
A tanulmány vezető professzora, Sally Leys elmondta,