Európai Unió: jó híreket kapott Ukrajna és Moldova, Grúzia viszont már kevésbé
Összeültek az Európai Parlament képviselőcsoportjainak vezetői, akik megvizsgálták Ukrajna, Moldova és Grúzia tagsági kérelmeit.
Az EU Keleti Partnerségéhez tartozó három ország mindegyike az Ukrajna elleni orosz inváziót követően adta be tagsági kérelmét, annak reményében, hogy az unió belátható időn belül felveszi őket, így nagyobb biztonságot és fejlődési lehetőséget kapnak.
Az Európai Parlament képviselőcsoportjainak vezetői pedig megvizsgálták e három ország tagsági kérelmeit és egyértelműen megállapították, hogy Ukrajnának és Moldovának garantálni kell a tagjelölti státuszt.
Ahogyan a Civil Georgia nevű angol nyelvű grúz hírportál is felhívják a figyelmet, Grúzia kapcsán nem fogalmaztak ennyire kedvezően. A képviselőcsoportok vezetői a tagsági kérelmek vizsgálatával kapcsolatos közleményükben úgy fogalmaztak:
A közleményben kihangsúlyozták, hogy az Európai Uniónak megbízható partnernek és „hiteles geopolitikai aktornak” kell lennie, amely az elvei és értékei mellett cselekszik azáltal, hogy szolidaritást mutat az értékeit osztók mellett.
Az uniós politikusok még azt is kiemelték, hogy Moldova, Grúzia és a Nyugat-Balkán országainak lakossága régóta várja, hogy vágyaikat ne hagyják figyelmen kívül, ezért az Európai Uniónak eszerint kell cselekednie.
Grúzia számára azonban a közlemény megfogalmazása kifejezetten negatív, ugyanis látszólag ez alapján Moldovának és Ukrajnának sokkal kisebb elvárások mentén adhatják meg a tagjelölti státuszt, mint az ezért egyébként évek óta dolgozó grúzoknak.