A tudomány nem állhat az iskola-újranyitások útjába
A koronavírus-járvány alatt számos érdekes megszólalással borzolta a kedélyeket az Egyesült Államok vezetése, maga az elnök személyesen is nevezte már például Kung Flunak a koronavírust, kivívva ezzel a sajtó heves kritikáját.
A koronavírus-járvány alatt számos érdekes megszólalással borzolta a kedélyeket az Egyesült Államok vezetése, maga az elnök személyesen is nevezte már például Kung Flunak a koronavírust, kivívva ezzel a sajtó heves kritikáját.
Az újabb, egészen meglepő hozzászólás most nem Donald Trump elnökhöz, hanem a Fehérház szóvivőjéhez, Kayleigh McEnanyhez köthető. A hölgy még csütörtökön próbálta meg legitimálni Trump utóbbi időben gyakran hangoztatott gondolatát, miszerint ha törik, ha szakad, újra kell nyitni az iskolákat a gyerekeknek.
Az ötletet mondhatni nyilvánvaló okok miatt többen is ellenzik, elég csak ránézni a naponta újonnan regisztrált koronavírusos esetek számára, ami szinte minden egyes nap borzalmas rekordokat dönt, és már hosszú napok óta 60 000 felett jár. McEnany ugyanakkor az elnök véleményét osztja ebben a kérdésben, amiről tájékoztatta is a sajtó embereit.
„Amikor azt mondja [az elnök], hogy nyissuk ki [az iskolákat], akkor teljes kinyitására gondol, hogy a gyermekek végre újra minden hétköznap iskolába mehessenek”, mondta McEnany, majd ekkor érkezett egy nem várt kijelentés: „a tudomány nem állhat az utunkba ebben a kérdésben”.
Ezt követően jó néhány másodperces kínos csend következett, majd hozzátette, hogy a tudomány ebben a kérdésben az ő oldalukon áll. Ezt az állítást viszont meglehetősen sok helyen cáfolták, tekintve, hogy egyre több tanulmány támasztotta már alá, hogy az osztálytermek potenciálisan a COVID-19 terjedésének melegágyai lehetnek, a zárt tér mivolta és az elkerülhetetlen érintkezés miatt.
A konfliktust egyébként az is táplálja, hogy néhány tankerületben már előkészítették és bejelentették, hogy ősztől kezdve online oktatáson vesznek részt a diákok, viszont Trump és pártfogói ezt hevesen ellenzik, általában azzal érvelve, hogy a gyermekek nagyon alacsony valószínűséggel lesznek súlyos betegek.
Ez részben igaz, viszont az egészségügyi szakértők arra is rámutattak már, hogy nem is elsődlegesen ezzel van a baj, hanem azzal, hogy a gyermekek az iskolából haza tudják vinni a vírust, és akár a szüleiket le is tudják fertőzni, ahol már jelentősen nagyobb a kockázata annak, hogy súlyosabb lefolyása lesz a betegségnek.