Egy budapesti étteremben 4-6 ezer forintot is elkérhetnek egy főmenüért, ami korábban 2 ezer volt
A vendéglátósok jelenleg arra törekszenek, hogy óvatosan emeljék az áraikat, azonban a költségeik növekedése miatt még egy 30-40 százalékos drágulás is indokolt lenne.
Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke szerint 15 százalékkal emelkedtek az éttermi árak, amelyért az emelkedő rezsiköltség, az alapanyagok drágulása és a munkaerőhiány tehető felelőssé.
Egy budapesti vegán étteremben száz százalékban növényi alapú ételeket lehet rendelni, amelyek nem tartalmaznak tejet és tojást, csak zöldségeket, ám a tulajdonos szerint a szezonális alapanyagok ára napról napra emelkedik.
Kiemelte, hogy hosszú ideig próbálták tartani az eredeti árakat, de tavaly novemberben ők is áremelésre kényszerültek, az elmúlt napokban pedig arról beszéltek a kollégákkal, hogy „picit igazítani kellene az áraikon”.
Náluk 1750 forintba kerül a babburger, emellett a szejtán, azaz búzahúsból készült pörkölt 2200 forint, egy átlagos budapesti, belvárosi étteremben pedig 4-6 ezer forintot is elkérhetnek egy főmenüért, amelynek összege korábban 2000 forint körül mozgott.
A KSH szerint 8,5 százalékkal nőttek az élelmiszerárak az egy évvel korábbi szinthez képest, a Magyar Vendéglátók Ipartestülete azonban jóval nagyobb élelmiszerdrágulást tapasztal. Kovács László kifejtette, hogy a húsok ára alapvetően 50-80, de akár 100 százalékkal is megugrott februárhoz viszonyítva.
Hozzátette, az olaj nettó nagyker ára tavaly 600 forint volt, most viszont 1300, az infláció miatt azonban 30-40 százalékos áremelés lenne indokolt. A háború óta eltelt időszakban olyan is volt, aki kétszer emelt 8-8 százalékot, más egy lépésben 15-öt, ezekre az egyéb korrekciókra pedig még szükség lesz.
Az ATV Híradó beszámolójából kiderül, miszerint a turizmus online adatai szerint azok, akik házhoz rendelnek még ennél is drágábban ehetnek, ugyanis az online éttermek árajánlata 15 százalékkal magasabb az őket terhelő áfa miatt.