Kína űrhajója elindult, fontos küldetés vár a három űrhajósra, akik egy ideig nem térnek vissza (videó)
Kína sikeres kilövést hajtott végre, melynek részeként útjára indították a legénységüket, akik a következő hat hónapban fontos feladatokat fognak ellátni.
A három űrhajós helyi idő szerint 10 óra 44 perckor szállt fel Shenzhou-14 névre keresztelt űrhajóval. A legénység hat hónapon át fog dolgozni a Tiangong űrállomáson, tehát leghamarabb csak decemberben térhetnek vissza.
A legénység három tagja, Csen Dong, Liu Yang és Cai Xuzhe várhatóan körülbelül 6,5 órával a start után fognak dokkolni az állomáshoz, ahol azonnal megkezdhetik a munkát. Csen nagy név az űrhajósok között, a 2016-os űrmisszióban is részt vett, és korábban ő volt az, aki a leghosszabb űrben eltöltött idő rekordját tartotta.
A parancsnok mellett Liu is komoly tapasztalatokkal rendelkezik, 2012-ben az első kínai nő volt az űrben, addig Cai számára ez lesz az első küldetés az űrben, így neki még sok minden új lehet a tapasztalatok terén.
Ez Kína harmadik olyan küldetése az űrállomás megépítésének ideje alatt, amikor embereket küldtek fel. A tervek szerint idén december elején már teljesen működőképes lesz az állomás, ami nagyon fontos szerepet tölthet be Kína űrprogramjában.
Az első ilyen legénységi küldetés 2021 decemberében fejeződött be, míg a második ideje alatt három űrhajós összesen hat hónapot töltött el a világűrben. Más országok számára ez a hat hónap szokásos időtartamnak számít egy misszióban, addig Kínának remek lehetőség arra, hogy az űrhajósai hozzászokjanak ahhoz, hogy hosszú távon tartózkodnak az űrben, és segítsék felkészíteni a jövő űrhajósait egy hasonló küldetésre.
Kína az év végéig összesen hat űrmissziót tervezett, köztük egy újabb legénységi küldetéssel, két laboratóriumi modulus és két teherszállítással kapcsolatos programmal. A Shenzhou-14 fedélzetén tartózkodó csapat a júliusban és októberben tervezett két laboratóriumi modul, a Wentian és a Mengtian dokkolásában, azok felállításában, valamint tesztelésében fog segédkezni.
A CNN a cikkében arról ír, hogy az asztronauták a két-három űrsétát tesznek majd meg ezen idő alatt, míg a jelenlegi küldetés végén várhatóan további három űrhajós érkezik váltásként, akik öt-10 napig élnek majd együtt a jelenlegi legénységgel, ami egyúttal rekord is lesz, mert soha nem volt még példa arra, hogy egyszerre hat kínai űrhajós tartózkodjon egyszerre az űrben.
A Tiangong űrállomás élettartama várhatóan 15 év lesz, ahová éves szinte két legénységi, illetve két teherszállító küldetést terveznek indítani.