Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Módosítani kívánják az uniós szerződéseket, ez viszont masszív ellenállásba ütközött

Az Európai Uniót kívülről és belülről is számos kritika érte amiatt, hogy akár egyetlen tagország vétóján elúszhatnak létfontosságú politikai döntések.

...svg content...Fotó: Twenty20
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Ez sokszor Magyarország miatt került el, Orbán Viktor és a magyar kormány ugyanis folyamatosan egy „Brüsszel elleni harcra” fűzi fel a politikai kommunikációját, amely nem egy alkalommal vétó formájában is materializálódott.

Nagyon sokaknak azonban már nagyon elege van abból, hogy egy-egy tagállam, például Magyarország vétózik gyakran olyan ügyekben, amelyben az Európai Unió motorjai, mint Franciaország, Németország vagy Hollandia egyetértenek. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

Nem egyszer merült már el, hogy ezen helyzet feloldása érdekében számos kérdést át kellene minősíteni konszenzust megkövetelő döntésből szupertöbbséget (kétharmad vagy háromnegyed) megkövetelő döntéssé, így nem bukik el az unió döntő többségének akarata.

Ezt az Európai Unió szerződéseinek módosításával lehetne elérni, itt viszont van egy feloldhatatlannak tűnő ellentmondás: az uniós szerződések módosításához az kell, hogy minden egyes tagállam aláírja azt.

Magyarország és Orbán Viktor személyesen pedig feltehetően nem akarja elbukni ezt a politikai fegyvert, amelyet legtöbbször a belpolitika alakítása érdekében használ. Nem csak Orbán felelős azonban ebben, Lengyelország is korábban számos kérdésben vétózott.

Az Európa Jövője Konferencián ugyanakkor az lett konklúziója, hogy az Európai Unió hatékonyságának növelése érdekében muszáj változtatásokat eszközölni a szerződésekben, mert a jelenlegi működés elég erősen döcög.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke viszont kiemelte, hogy bár sokan támogatják a szerződések módosításának gondolatát, van egy erős mag, amely kifejezte ellenkezését az ötlet kapcsán – idézte a Warsaw Business Journal.

Metsola arra a 13 Európai Uniós országra utalt, amelyben Magyarország és Lengyelország is szerepel, akik egy nyílt levélben ítélték el a gondolatot és jelentették ki, hogy meggondolatlanul és előkészület nélkül nem lehet megindítani a szerződésmódosítás folyamatát.

Az államok képviselői hangsúlyozták, hogy bár fontos dialógust indított el az Európa Jövője Konferencia, ezeket a döntéseket csak az Európai Unió keretrendszerében, azon belül is a hatáskörök megosztásának elve mentén lehet meghozni.

A tagállamok amellett érveltek, hogy az Európai Unió elmúlt években tanúsított válságkezelése, különös tekintettel a koronavírus-járványra és az orosz-ukrán háborúra, megmutatta, hogy a jelenlegi keretrendszerben is rengeteg mindent el tud érni az unió.

Ellenfelet kapott a magyar válogatott a Nemzetek Ligájában

Nagy izgalommal követhettük figyelemmel a Nemzetek Ligája A divíziójának osztályozós sorsolását, aminek a magyar válogatott is érintettje volt.