Az EU nem tudott megállapodni az olajembargóról, hétfőn újra nekifutnak, Magyarország az egyik főszereplő
Várható volt, hogy vasárnap sem jutnak majd dűlőre a felek az orosz olajembargó kapcsán, és így is lett, de ma újra nekifutnak a kérdésnek.
Vasárnap volt a legutóbbi ülés, melynek ideje alatt igyekeztek megállapodni az érintettek az orosz olajembargó kérdésében. Miután ez a találkozó sem hozott eredményt, a hétfőn és kedden tartandó csúcstalálkozó jelenthet megoldást.
A diplomaták szerették volna, ha még a csúcstalálkozó előtt sikerül megállapodniuk az eddigi legdrasztikusabb orosz szankcióról, ám ez messze nem olyan egyszerű, és nemcsak Magyarország miatt.
Egy magas rangú diplomata beszélt arról, hogy még túl sok részletet kell tisztázniuk ahhoz, hogy az Európai Unió vezetők hétfő délutáni brüsszeli találkozója előtt megállapodásra juthassanak. Ez lenne a hatodik szankciócsomag, amit Oroszországgal szemben vezetnének be a több mint három hónapja zajló ukrajnai háború miatt.
Az olajembargó jelenlegi formáját Magyarország egyértelműen ellenzi, mivel az súlyos csapást jelentene a magyar gazdaságra, és nem tudna a kormány könnyen máshonnan olajat szerezni. Szlovákia és Csehország szintén hasonló aggodalmaknak adott hangot, miközben már egy hónapja zajlanak a tárgyalások az embargóról.
A patthelyzet megoldása érdekében az Európai Bizottság azt javasolta, hogy a tilalom az EU-ba tartályhajókkal behozott orosz olajszállítmányokra vonatkozzon, így Magyarország, Szlovákia és Csehország egy ideig továbbra is a Dusba-vezetéken keresztül vehetné fel az orosz olajat, amíg nem sikerül alternatívát találniuk.
Magyarország támogatja ezt a javaslatot, de a vasárnapi tárgyalások megrekedtek az uniós finanszírozás kapcsán, mivel a kormány azt szeretné, hogy növeljék a Horvátországból érkező olajvezeték kapacitását, és a finomítók az orosz Ural nyersolajról Brent nyersolajra álljanak át – írta a CNA a tisztviselőkre hivatkozva. Orbán Viktor magyar miniszterelnök személyesen fog egyeztetni a részletekről Brüsszelben.