Energiafüggetlenségi programot hirdetett a technológiai és ipari miniszter
Palkovics László szerint ugyanakkor az olajembargót továbbra sem támogatja a kormány.
Palkovics csütörtökön Zalaegerszegen, a Greentech, Zöld Energia és Fenntarthatóság Szakkiállítás nyitóbeszédében kiemelte, hogy „erősíteni kell az energiaszuverenitást, diverzifikálni kell az energiaellátást, növelni kell a hazai erőforrások szintjét és a megújuló energiaforrások arányát. Szükség van az energiahálózatok optimalizálására, de kiemelt szempont az energia megfizethetősége is.”
A technológiai és ipari miniszter szerint „másfél évvel ezelőttig derűsnek tűnt a világ”, mostanra viszont az lett a legfontosabb kérdés, hogy „lehet-e tankolni a benzinkúton”, vagy „van-e áram a konnektorban” – számolt be róla az Index.
Kiemelte azonban, hogy az új Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) létrehozásával a kormány egyértelműsítette, hogy nem adják fel az alternatív energiaforrások fejlesztését, a kihívásokra viszont válaszokat kell adni.
Habár Palkovics elismerte, hogy Magyarország nem túl gazdag energiahordozókban, azt is megemlítette, hogy a szomszédos partnereinkkel való sikeres együttműködés segíthet a problémák áthidalásában. Az EU által tervezett olajembargót viszont így sem tudja támogatni a kormány, mivel „menedzselhetetlenné” tenné Magyarország energiagazdálkodását.
A miniszter szerint az alternatív technológiák felé kell fordulni, illetve elgondolkodni azon, hogy miként lehetne az eddigi 1,5 milliárd köbméter gáz helyett 2,5 milliárdot kitermelni hazánkban. Emellett hidrogénerőművek, napelemparkok kialakításáról, az energiatárolási lehetőségek bővítéséről, továbbá a Mátrai Erőmű környezetbaráttá történő átalakításáról is szót ejtett.
Palkovics szerint az ország energiaszuverenitásának erősítéséhez 16 millárd eurós beruházásra van szükség, a forrás azonban rendelkezésre áll, az Európai Unióval való egyeztetés határozza meg, hogy mikor lehet felhasználni. Ezzel ismét megindulhat a korábban drágának vélt „kritikus energiahordozók és nyersanyagok” kitermelése, valamint a hulladék energiaforrásként történő felhasználása.