Zelenszkij azt üzeni az oroszoknak, hogy meg lesznek büntetve, tömeges vagyonelkobzás is lehetséges
Illetve minden más potenciális agresszornak is ugyanezt üzeni, akiket gonoszként tart számon, és a tettek nem maradhatnak válasz nélkül.
Volodimir Zelenszkij a háború kezdete óta Kijevben van, több alkalommal is nemet mondott a kimenekítésére. Miután Oroszország nem tudta megközelíteni a fővárost, összességében biztonságban érezheti magát, de nem kizárt, hogy később az orosz erők újra megpróbálják bevenni a várost.
A helyzet nem egyszerű, már csak amiatt sem, mert ömlik a nyugati fegyver Ukrajnába, és ezzel Oroszország egyre inkább kiszorul az ukrán területekről. A fő cél az, hogy Ukrajna támogatottsága folyamatos legyen, a háború után is, hogy később ne fordulhasson elő az, ami február vége óta zajlik.
Zelenszkij éles kritikákat fogalmazott meg az oroszok legutóbbi rakétatámadásával kapcsolatban, és kiemelte, Oroszországnak meg kell fizetnie az invázióért, és ahogyan ő fogalmazott, válaszolni kell a gonoszra – írja a Sky News.
Hozzátette, anyagilag is felelősségre kell vonni az oroszokat az általuk elkövetett bűnök okán. Emellett felszólította az szövetségeseket, hogy írjanak alá egy többoldalú megállapodást, mert választ kell adniuk a gonoszra.
Az éjszakai beszédében kiemelte, hogy ez nemcsak az Oroszországgal vívott háború miatt fontos, mert minden más agresszióra is válaszolni kell, legyen az Oroszország, vagy bármely más potenciális agresszor.
Zelenszkij terve, hogy a partnerországok által aláírt többoldalú megállapodással minden orosz pénzeszközt és vagyont le kell foglalni vagy befagyasztani, elkobozni. Ezt pedig egy külön erre a célra létrehozott alapba raknák, amelyből az orosz agresszió áldozatai megfelelő kártérítést kaphatnának.
„Ez egyértelműen igazságos lenne, így Oroszország minden olyan rakéta, bomba és lövedék súlyát megérezné, amiket ránk lőtt. Az Európai Unió már vizsgálja, hogyan lenne lehetséges az orosz oligarchák befagyasztott vagyonát felhasználni a háború utáni időszakban, például az újjáépítésre.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ezzel kapcsolatban azt a ZDF televíziónak azt mondta, a bizottság jogásza már dolgozik azon, hogyan lehetne ezt megvalósítani, és szerinte ehhez Oroszországnak is hozzá kellene járulnia.