Alternatív gázforrások: Olaszország mutatja az utat, Görögország regionális gázközpont lenne
Az Ukrajna elleni invázió végérvényesen emlékeztette az európai országokat, hogy nem függhetnek Oroszországtól semmilyen téren.
Ahogyan azt egyebek mellett a magyar kormány és az Európai Unió között kialakult csörte mutatja, Európa stabilitása szempontjából is létfontosságú lenne, hogy az orosz energiahordozóktól minél hamarabb megszabaduljon a kontinens.
Éppen ezért több ország is elkezdett azon dolgozni, hogy jelentősen csökkenteni tudja függőségét Oroszországtól, valamennyi uniós tagállam elkezdett tárgyalni már alternatív beszállítókkal a helyzet megoldása érdekében.
Ebben Olaszország mutatja igazán az utat, amely a tavalyi év folyamán még a második legnagyobb európai gázimportőr volt, 11.4 milliárd köbméter orosz gázt vettek – írja a Deutsche Welle. A jelenlegi ambiciózus terveik szerint azonban 2023 közepére teljesen kivezetnék az orosz szénhidrogént.
Olaszország a közelmúltban jelentette be, hogy gázmegállapodásokat kötött Angolával, a Kongói Köztársasággal és Algériával. A Földközi-tengert átszelő gázvezeték például teljesen összeköti Olaszországot Észak-Afrikával, így Algériával könnyebb a megállapodás.
Olaszország ezen felül további megállapodásokat akar kötni, erre Katart, Mozambiket és Azerbajdzsánt szemelték ki. Angolából cseppfolyósított formában érkezne a földgázt, mint ahogyan számos, távolabb lévő országtól, így elkezdték bővíteni az egyelőre 3 LNG-terminálból álló kapacitásaikat.
Görögország is nagy terveket fogalmazott meg ezzel kapcsolatban, deklarálták ugyanis, hogy regionális gázközponttá válnának a Balkánon. Ezt eredetileg azért találták ki, hogy függetlenedjenek Törökországtól, ez azonban nagyobb oroszfüggőséget hozna.
A transzadriai gázvezeték kulcsfontosságú szerepet fog játszani abban, hogy Görögország gázközponttá váljon, valamint a jövőben átadásra kerülő gázvezetékek Bulgáriával és Észak-Macedóniával.
A görög hatóságok ráadásul Athén mellett Korinthoszon és Alexandroupoliban is új LNG-terminálokat terveznek építeni, hogy cseppfolyósított gázt is fogadni tudjanak. Jelenleg a gázellátásuk 30 százaléka érkezik Oroszországból, ezt Azerbajdzsánból tervezik kiváltani.
Görögország pedig a térség országainak nagy segítséget nyújthat ezzel, amelyek nagyobb mértékben függnek az orosz szénhidrogéntól. Egyelőre azonban ez évek kérdése, mire a szükséges infrastruktúrát felépítik.