Öt plusz éven belül még súlyosabbá válik a tanárhiány
Egy kutatás szerint a tanárok nagy része 50 év feletti, míg a 20-29 éves korosztály a pedagógusok mindössze 7 százalékát teszi ki.
A T-Tudok Tudásmenedzsment és Oktatáskutató Központ felméréséből kiderül, miszerint a pedagógusok 45,5 százaléka az 50 év fölötti korosztályból kerül ki, a nyugdíjhoz közelebb álló, vagyis a 60 év felettiek pedig átlagosan 10 százalékot tesznek ki.
Az óvodákban a legjobb a helyzet, ugyanis ott a 60 év fölöttiek aránya 5 százalék, viszont a szakképzésben a legrosszabb, ahol eléri a 18-19 százalékot, emellett az összfoglalkoztatottaknál 43 év az átlagos életkor, amely a pedagógusok esetében 53 év.
A központ ügyvezetője, Németh Szilvia megosztotta, miszerint a pályakezdők aránya nem egyenletesen oszlik meg minden régióban, azonban legnagyobb számban nem ott helyezkednek el, ahol legfőképp szükség lenne rájuk.
Kiemelte, az elkövetkező öt plusz évben nagy változás állhat be a pedagógustársadalomban, mivel egy jelentős réteg fog kicserélődni, a probléma viszont az, hogy a belépők aránya nem tudja fedezni ezt a „nyugdíjbavonulási hullámot” – írta az Infostart.
Hozzátette, hogy a pályára lépő 20-24 éves pedagógusból 2-3 ezer fő volt, miközben a 60 év felettiek száma meghaladja a 10 ezret, majd megjegyezte, Budapesten és a „fejlettebb” régiókban olyan tanárok vannak, akik a 40, a 45 és az 50 éves korosztályba tartoznak.