Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szétesőben az uniós egység az olajembargó ügyében, újabb ország kér halasztást

Ugyan Magyarország ellenzi a leghangosabban az olajembargót, nem csak a magyar kormány tartózkodik a hatodik szankciós csomag megszavazásától.

...svg content...Egy Lukoil benzinkút a lengyelországi Poznanban 2016. február 5-én. Ezen a napon a Lukoil Europe Holdings bejelentette, hogy eladja 230 litvániai, lettországi és lengyelországi benzinkútját az osztrák AMIC Energy Managementnek. Az AMIC 2014-ben már felvásárolta az orosz üzemanyag-forgalmazó vállalat 240 ukrajnai töltõállomását. (MTI/EPA/Jakub Kaczmarczyk)
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Legújabban Bulgária jelentette be, hogy vétóval fognak élni a szankciók ellen, amennyiben nem kapnak haladékot az olajembargó alól – idézte a Reuters Bulgária miniszterelnök-helyettesének, Asszen Vaszilevnek a nyilatkozatát.

A Reuters állítása szerint az uniós országok kormányai közelebb kerültek vasárnap a megállapodáshoz, azonban további tárgyalásokra lesz szükség, hogy az orosz energiától leginkább függő országok számára valamilyen megoldást találjanak. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Vaszilev nyilatkozata viszont nem erre utal, ugyanis bár elismerte, hogy zajlanak a tárgyalások, egyértelművé tette, hogy amennyiben más uniós országok is kapnak haladékot, akkor Bulgária is akar magának:

„Amennyiben nem kapunk, nem fogjuk támogatni a szankciókat. Nem számítok arra, hogy ezt megkapjuk, a tárgyalások jelenlegi állása alapján”

Magyarország, Szlovákia és Csehország is haladékot kért az olajembargó alól, mindhárom ország ugyanis jelentős mértékben függ az orosz olajtól, amelyeket még a szovjet időkben épített vezetékeken keresztül kapnak.

E három ország komoly kihívásokkal néz szembe az alternatív források keresésével összefüggően, Magyarország még attól is tartózkodik, hogy egyáltalán bármilyen feltétellel, haladékkal megszavazza ezt a szankciós csomagot.

Az Európai Bizottság pénteken finomította a javaslatot, meghosszabbította volna az országok haladékát, ám itt sem látszik elfogadás Magyarország részéről. Mindeközben Bulgária is haladékot kért, ám egyelőre ezt nem kapta meg.

Vaszilev közölte, hogy Bulgáriának már csak azért is kell a haladék, mert az egyetlen olajfinomítójuk a Fekete-tenger partján van és idő kell ahhoz, hogy például a kénmentesítő üzemeket átalakítsák úgy, hogy orosz olajon kívül is tudjanak feldolgozni szénhidrogént.

Az orosz Lukoil kezében lévő Neftochim Burgas olajfinomító a domináns üzemanyag-ellátó, az unió legszegényebb országának tekinthető Bulgária felét látja el olajjal. Vaszilev szerint, amennyiben nem kapnak haladékot, csökkenhetnek a finomítói kapacitásaik, nőnének az árak és környezetvédelmi veszélyek is felmerülnének.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.