Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Oroszország hamarosan elveszítheti státuszát, mint a világ vezető olajhatalma

Szakértők szerint az Európai Unió embargója minden valószínűség szerint „megnyomorítja” az orosz olaj- és gázipart.

...svg content...Fotó: Pixabay
Európa
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Oroszország korlátozottan képes tárolni az olajat, amely nem került eladásra, így egy embargó a termelés visszafogására kényszerítené az országot, ezzel további negatív következményeket okozva, emellett a Kreml a múlt hónapban arról tett jelentést, miszerint az olajtermelés akár 17 százalékkal is csökkenhet idén.

A Rystad Energy e havi becsléséből kiderül, miszerint az orosz olajtermelés 2030-ra 20 százalékkal, napi 7,5 millió hordóra eshet vissza, Matt Smith, a Kpler vezető olajipari elemzője pedig azt jósolta, hogy ez a csökkenés az embargót követő egy-két éven belül valóban megtörténhet. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

A kitermelés csökkentése azonban hosszú távon akadályozná Oroszország azon képességét, amelyet az olaj kiszivattyúzásához alkalmaz, mivel az olajtermelő régiókban, mint például Szibériában a szélsőséges éghajlat károsíthatja a kutakat, ha azok hosszabb időre leállnak a működéssel.

Aleksandar Tomic közgazdász hozzátette, egy embargó mindenképp „aláásná” Oroszország státuszát, mivel az korlátozná az országba irányuló finanszírozás áramlását, ezzel pedig még nehezebbé válna, hogy gyakorolhassa hatalmát külföldön.

Úgy véli, ha az embargót nem is fogadják el teljes mértékben, ettől függetlenül országonként is bevezethetik a tiltásokat, amely szintúgy jelentős nyomást gyakorolna Moszkvára, hozzátéve, hogy ezen a ponton arra volna szükség, hogy Oroszország „rendszerváltáson menjen keresztül ahhoz, hogy helyreálljon a bizalom és az üzleti élet visszatérjen a normál kerékvágásba”.

Az országok már most is tartózkodnak attól, hogy Moszkvával üzletet kössenek, amelyet az is jól bizonyít, hogy az ukrajnai háború kezdete óta egyre több az „ismeretlen rendeltetési hely” felirattal ellátott orosz olajszállítmány, mivel a vásárlók igyekeznek elkerülni a szankciókkal sújtott országgal való kapcsolatot – írta az Insider.

Smith kiemelte, az uniós embargó minden bizonnyal „megbénítaná” az orosz olaj- és gázipart, mivel Oroszország nehezen tudna alternatív vevőket találni, amely végül leállítaná a termelést, ez pedig végső soron a gazdaságot is rendkívül nehéz helyzetbe sodorná.

Ari Redbord, a TRM jogi és kormányzati ügyekért felelős vezetője azt mondta, már önmagában is sokat mond el az, hogy az európai nemzetek arra is hajlandók, hogy potenciálisan tönkre tegyék saját gazdaságukat, ha cserébe „meg tudják szorongatni” Oroszországot, emellett ez „egy olyan lépés, amely korábban elképzelhetetlen volt”.

„Ezek a szankciók jelentős hatással lesznek az európai gazdaságra, amely jól bizonyítja, hogy a világ mennyire komolyan gondolja azt, hogy Oroszországot megbüntesse az Ukrajnával szembeni agressziójáért” – mondta.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.