Több államban is megszűnhet az abortuszhoz való jog az Egyesült Államokban
A Politico által megszerzett 98 oldalas tervezetet Samuel Alito bíró írta, a konzervatívok által dominált bíróságon belül pedig többen is azonosulni tudnak vele.
Az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága megszüntetheti az abortuszhoz való jogot az országban – derül ki a bíróság többségi véleménye alapján készített tervezetből, amely csaknem 50 évnyi alkotmányos védelmet semmisítene meg. A kiszivárogtatás nyilvánosságra kerülése után spontán módon emberek százai gyűltek össze a Legfelsőbb Bíróság washingtoni székhelye előtt, egyesek tiltakozni, mások pedig ünnepelni szerettek volna.
A február 10-i keltezésű szöveg „kezdettől fogva megdöbbentően rossznak” minősíti az abortuszhoz való jogot megalapozó 1973-as Roe kontra Wade-ügy történelmi döntését. „Itt az ideje, hogy az Alkotmányra hallgassunk, és visszaadjuk az abortusz kérdését a nép választott képviselőinek”, írja a dokumentumban Alito.
A Roe kontra Wade ügyben az ország legfelsőbb bírósága kimondta, hogy az abortuszhoz való hozzáférés a nők alkotmányos joga. Egy másik, 1992-es döntésében, a Planned Parenthood kontra Casey ügyben a bíróság szintén garantálta a nők abortuszhoz való jogát mindaddig, amíg a magzat életképes nem lesz a méhen kívül, ami általában a 22. és 24. terhességi hét között következik be – ezt a döntést szintén eltörölné a tervezet.
„Az elkerülhetetlen következtetés az, hogy az abortuszhoz való jog nem gyökerezik mélyen a nemzet történelmében és hagyományaiban” – írta Alito. Ha a bíróság helyt ad ennek a nézetnek, az Egyesült Államok visszatérne az 1973 előtti állapothoz, amikor minden egyes állam szabadon tilthatta vagy engedélyezhette a terhességmegszakítást. A kérdéssel kapcsolatos jelentős földrajzi és politikai szakadékok miatt az ország egyik felében, különösen délen és a konzervatív, vallásos központban gyorsan betilthatják majd ezeket az eljárásokat.
A reproduktív jogok az elmúlt hónapokban egyre nagyobb veszélybe kerültek az Egyesült Államokban, mivel az egyes államok önállóan szigorítottak a korlátozásokon. A közzétett tervezet éppen egy Mississippi állambeli törvényhez kapcsolódik, amely a 15. hét utáni abortuszok többségét szerette volna betiltani.
Decemberben a Legfelsőbb Bíróság bírái e szöveg megvitatásakor már utaltak arra, hogy a Roe kontra Wade ítéletet szeretnék megsemmisíteni. A Joe Biden elnök vezetésével a demokraták azonban igyekeznek megvédeni az eljáráshoz való hozzáférést, és több vezetőjük is úgy reagált a kiszivárogtatásra, hogy a Roe kontra Wade-döntés törvénybe iktatását követelték. A képviselőház korábban már el is fogadott egy ilyen javaslatot, amely azonban a heves republikánus ellenállás miatt elbukott a szenátusban.
A mostani tervezet kiszivárgása rendkívülinek számít, mivel a kérdés még mindig vita tárgyát képezi. A Politico szerint a modern történelemben először fordult elő, hogy egy véleménytervezetet nyilvánosságra hoztak. A nyilvánosságra hozott dokumentum kapcsán ugyanakkor egy szóvivő jelezte, hogy a Legfelsőbb Bíróságnak „nincs hozzáfűznivalója” a történtekhez.
A Guttmacher Intézet, az abortuszjogok mellett kiálló kutatócsoport szerint „biztos vagy valószínű”, hogy 26 államban azonnal betiltják az abortuszt, ha a Roe kontra Wade ítéletet hatályon kívül helyezik.
A Planned Parenthood, amel y országszerte abortuszklinikákat működtet, felháborítónak nevezte a véleménytervezetet, ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy az egyelőre még nem végleges.