Nyolc országgal karöltve fordul az EU-hoz támogatásért Magyarország a menekültválság kezelésére
A Cseh Köztársaság és nyolc másik, a menekültválság által leginkább érintett ország uniós pénzügyi támogatásért folyamodik az Európai Unióhoz.
Az országok április végéig 14 intézkedést tartalmazó javaslatot nyújtanak be, írta a regionális fejlesztési minisztérium csütörtökön közzétett sajtóközleményében. A javaslatot a visegrádi négyek, Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Magyarország, valamint Bulgária, Románia és a balti államok közösen dolgozták ki, közölték.
„E kilenc ország minisztereinek közös levelében felszólítjuk az Európai Bizottságot, hogy hosszabbítsa meg a projektek befejezésének idejét, azaz a kedvezményezettek akár egy évvel később is visszatéríthessék a támogatható kiadásokat, és a befejező programozási időszakban lazítson a részleges szabályokon“ – mondta Bartoš cseh fejlesztési miniszter.
Egy másik követelés a programok gyors jóváhagyását célozza az új, 2021-2027-es időszakban, hogy a menekülteket segítő projekteket minél hamarabb vissza lehessen téríteni – írja a Prague Morning.
Bartos szerint a menekültválságnak az egyes uniós országokra gyakorolt hatása eltérő, de a menekültekről való gondoskodáshoz, a fejlődés támogatásához és a polgárok életminőségének javításához az egyes régiókban kölcsönös szolidaritásra van szükség.
A miniszter rámutatott az építőipari ágazat problémáira is, ahol egyes alapvető anyagok hiányoznak, a vállalatok pedig munkaerőhiánnyal küzdenek. Sok ukrán hagyta ott a munkát, hogy megvédje hazáját.
A cseh kormány 2,2 milliárd euróra becsülte az Ukrajnából érkező menekülthullám kezelésének költségeit, és azt tervezi, hogy a pénz egy részét az EU-tól szerzi be.
Mintegy 300 ezer ukrán érkezett Csehországba azóta, hogy Oroszország február végén megszállta Ukrajnát, közülük mintegy 186 ezret már regisztráltak.