Szörnyű éve lehet az Amazonasnak az erdőirtás szempontjából
A kormány pénteken nyilvánosságra hozott előzetes adatai szerint zsinórban tizennegyedik hónapja, júniusban is emelkedett az Amazonas-esőerdő brazil részének az irtása, ami tovább növelheti a nyomást Jair Bolsonaro brazil elnökön.
A kormány nemrég nyilvánosságra hozott előzetes adatai szerint zsinórban tizennegyedik hónapja, júniusban is emelkedett az Amazonas-esőerdő brazil részének irtása, ami tovább növelheti a nyomást Jair Bolsonaro brazil elnökön.
Bolsonaro hivatalba lépése óta jelentősen beindult az erdőirtás Brazíliában, kampányának egyik ígérete is volt, hogy lazítani fognak a környezetvédelmi szabályokon a brazil mezőgazdaság felpörgetése érdekében. A nemzetközi közösség egy jelentős része ezt nem fogadta túl jó néven, heves kritikákkal illették a brazil elnököt az egyre súlyosabb erdőpusztításért.
A brazil nemzeti űrkutató intézet, az INPE szerint, ha csak a 2019 júniusi adatokkal hasonlítjuk össze, akkor idén júniusban 10.7%-kal nőtt az erdőirtás mértéke, ha az első hat havi adatokat nézzük, akkor a pusztítás mértéke eléri a 25%-os növekedést, ami 3066 négyzetkilométernyi területnek megfeleltethető.
Mariana Napolitano, a WWF Brasil vezetője szerint folyamatosan növekszik a nyomás, ugyanis az erdőirtási adatok egyre inkább azt mutatják, hogy bonyolódik a helyzet, és az Amazonas részén már kezd kicsúszni az irányítás alól.
Ha júliusban ismételten emelkedni fog az erdőirtás, akkor az évi végleges adatok akár a 15 000 négyzetkilométernyi erdőveszteséget is elérhetik, ami Connecticut államnál is nagyobb terület, és 2005 óta a legnagyobb évi erdőveszteség lenne. A tavalyi év során 10 129 négyzetkilométernyi erdőtől szabadultak meg az Amazonasban.
A kutatók, valamint számos környezetvédelmi csoport Bolsonaro számlájára írják a jelenséget, hogy szemet hunynak az illegális fakivágás, valamint a felszabadult területek befarmosítása felett. A brazil elnök gyakran emlegette, hogy az ország gazdaságának fejlesztése érdekében az Amazonas bizonyos részein szélesíteni kell a mezőgazdasági és bányászati lehetőségeket.
A brazil elnökre helyezett nyomás ugyanakkor nem feltétlenül eredménytelen, ugyanis a nemzetközi befektetők arra sarkallták Bolsonarót, hogy 120 napos tilalmat helyezzen ki a tűzzel történő erdőirtásra, aminek betartása érdekében a katonaságot is bevetik egészen november 6-ig.