Egy kínai virológus szerint Kína sokáig titkolta a koronavírus megjelenését
Egy szökött kínai virológus, Li-Meng Yan úgy fogalmazott a Fox Newsnak adott nyilatkozatában, hogy szerinte Kína jóval azelőtt tudott a koronavírusról, mielőtt hivatalosan is bejelentették.
Egy szökött kínai virológus, Li-Meng Yan úgy fogalmazott a Fox Newsnak adott nyilatkozatában, hogy szerinte Kína jóval azelőtt tudott a koronavírusról, hogy hivatalosan is bejelentették volna azt.
A kínai orvos a Fox Newsnak adott interjújában fejtegette, hogy szerinte Peking jóval azelőtt tudott az új koronavírusról, mielőtt megerősítették a vírus tombolását. Azt is hozzáteszi, hogy az egyik felettese gyakorlatilag ignorálta a kutatómunkáját a kibontakozó félben lévő pandémiáról, amivel szerinte akár életeket is tudott volna menteni.
Yan úgy gondolja, végezetül csak azért tudatták a világgal a problémát, mert kötelességük volt rá egyrészt a státuszukra tekintve, ugyanis az Egészségügyi Világszervezet egyik influenzavírusokra és járványokra szakosodott referencialaborja is az országban található, másrészt azért, mert a vírus egyre irányíthatatlanabbul terjedt 2020 első napjaiban.
A virológus úgy véli, a véleménye miatt már a kormány ellenségének számít, és ezért be akarják sározni a hírnevét, szerinte maga a kormány szervezett egy összehangolt kibertámadást ellene az elcsendesítése érdekében. Yan szerint veszélyben van az élete, és nem valószínű, hogy újra láthatja a családját, de megérte a kockázat.
A virológus bevallása szerint azért éppen az Egyesült Államokba érkezett, mert nagyobb nyilvánosság előtt akar beszámolni a koronavírussal kapcsolatos igazságokról. Az igazság pedig meglehetősen meredek: Yan azt állítja, hogy a legmagasabb rangú kormányemberek és politikusok igyekeztek eltitkolni a koronavírusra vonatkozó információkat a narratíva irányítása érdekében.
Az orvos elmondása alapján ő volt az egyik legelső tudós, aki az új koronavírust tanulmányozta, még a felettese kérte meg rá 2019 végén, hogy vizsgálja meg a furcsa SARS-szerű megbetegedések terjedését. A kínai kormány állítólag megtiltotta a külföldi kutatóknak, hogy vizsgálják az eseteket, ezért máshova kellett fordulnia plusz információkért.
Annak ellenére, hogy a kínai járványügyi központ egyik embere is megerősítette Yannak, hogy az emberek közötti terjedés lehetséges, a WHO még január 9-én arról számolt be, hogy a kínai hatóságok információira támaszkodva kijelenthető, nem terjed olyan könnyen az emberek között.
Yan beszámolója szerint egyszer csak megváltozott a narratíva, és a félelem uralkodott el az orvosok és a kutatók körében, egyszerűen nem beszélhettek a vírusról annak ellenére, hogy a vírusfertőzöttek száma exponenciálisan emelkedett. Az orvos tovább kutatott és ezt el is juttatta a felettesének, aki csak annyit mondott neki: „maradj csendben és légy óvatos”.
Az orvos állítása szerint a WHO-hoz köthető laboratórium társigazgatója is tudott mindenről, de nem csinált semmit, ami Yant ugyan felbőszítette, de egyáltalán nem lepte meg, mivel „tudomással volt az olyan szervezetek korruptságáról, mint a WHO, vagy akár a kínai kormány és a Kínai Kommunista Párt”. Természetesen mindkét fél vehemensen tagadja, hogy titkolóztak volna a vírus kapcsán.
A kínai kormány kezdetek óta arról beszél, hogy hatékonyan és gyorsan reagáltak a pandémiára, és teljes átláthatóságot tanúsítottak az egész esemény során. A WHO pedig szintén folyamatosan tagadja, hogy bármi rosszat csináltak volna, és maguk kezdeményezték, hogy egy kutatócsapatot küldenek Kínába a SARS-CoV-2 eredetének vizsgálata érdekében.