A cég keddi jelentése szerint abban bíznak, hogy őszre elkészülnek az új oltással, amelyben az eredeti vakcinát az omikron változat elleni védelemmel kombinálják.
A mai oltóanyagok mindegyike a covid eredeti variánsán alapul, a vírus azonban folyamatosan mutálódik, így a jóval fertőzőbb omikron változat, illetve annak „testvérei” jelentik most a legújabb fenyegetést.
Az omikron megjelenése előtt a Moderna egy olyan kombinált oltást vizsgált, amely védelmet nyújtott a béta variáns ellen, a vállalat pedig kedden bejelentette, hogy akik ezt az oltóanyag-kombinációt kapták meg, több olyan antitestet termeltek, amelyek több változat, köztük az omikron ellen is képesek felvenni a harcot, mint a mai emlékeztető oltások.
Bár az antitestek szintjének emelkedése „szerény” volt, mégis „reményt jelentett” a cégnek, hogy a következő lépés még hatásosabb lesz, így a Moderna ennek tudatában egy olyan kombinált oltás előállítására készül, amely kifejezetten az omikron ellen irányul.
Dr. Jacqueline Miller, a Moderna egyik alelnöke szerint a covid-vakcinák még mindig erőteljes védelmet nyújtanak a súlyos megbetegedések, szövődmények és halálozás ellen, illetve az omikronnal szemben is, hozzátéve, hogy ez a változat annyiban különbözik az eredeti vírustól, hogy „könnyebben” jut át az immunrendszer védekezésén.
NE HAGYD KI
Az Egyesült Államokban és más országokban végzett kutatások arra utaltak, hogy az eredeti emlékeztető oltás megerősíti a védelmet, így a különösen veszélyeztetett személyeknek, mint például az idősebb korosztálynak, a krónikus betegeknek és a súlyosan legyengült immunrendszerrel rendelkezőknek a második emlékeztető vakcina felvételét is javasolták – számolt be az AP News.
Az egészségügyi tisztviselők világossá tették, hogy a néhány havonta beadott emlékeztető oltás nem jelent megoldást a mutálódó vírus ellen, így elkezdték mérlegelni, megváltoztassák-e a vakcina eredeti „receptjét”, ha pedig igen, mikor volna a legalkalmasabb.
Egy olyan vakcina előállítása, amely csak az új változatra koncentrál, kifejezetten kockázatosnak számít, mivel a vírus újra mutálódhat, ezért a Moderna és a Pfizer egyaránt teszteket végez az úgynevezett „bivalens” oltásokkal, amelyek az eredeti vakcina és az omikront-célzó verzió keverékét teszik ki, az erre vonatkozó eredmények pedig június végére várhatók.