Orosz jegybank: „nehéz időszakba“ lép az orosz gazdaság
Az ország központi bankjának vezetője úgy véli, hogy az orosz gazdaság jelentős kiigazítások időszakába lép, hogy megbirkózzon az Egyesült Államok és szövetségesei által Moszkva ellen bevezetett szankciók hatásaival.
A tisztségviselő szerint Oroszországnak még vannak tartalékai a gazdaság támogatására, de ezeket már nem sokáig lesznek képesek fenntartani, különösen azután, hogy nagyjából a felét a szankciók miatt külföldön befagyasztották.
Nabiullina megjegyezte, hogy bár Oroszországnak még mindig lehetősége van arra, hogy tartalékai mintegy felét, felhasználja, amely mintegy 300 milliárd dollárt tesznek ki. De ezek nagyrészt aranyból, jüanból és IMF lehívási jogokból állnak, ami nem segít a valuta helyzetének kezelésében a hazai piacon – írja a Russia Today.
A tisztviselő méltatta azokat az intézkedéseket, amelyeket Oroszország már bevezetett a gazdaság támogatására, beleértve a saját pénzügyi üzenetküldő rendszerére, az SPFS-re való áttérést, miután az országot márciusban elvágták a SWIFT-től.
Nabiullina hangsúlyozta, hogy a szankciók az orosz gazdaság nagy részét elvágták a tartalékvalutákban, az amerikai dollárban és az euróban történő elszámolásoktól, ezért Oroszország és partnerei számára kulcsfontosságúvá vált a nemzeti valutákban történő fizetések fejlesztése.
A tisztviselő azt is megjegyezte, hogy a jegybanki alapkamat emelése pozitív hatással volt a szankciós nyomás alatt álló gazdaságra. Elmondása szerint a múlt hónapban bevezetett 20 százalékos kamatláb a márciusban bekövetkezett inflációs ugrás gyors lassulását eredményezte, ami lehetővé tette a szabályozó hatóság számára, hogy 17 százalékra csökkentse a kamatlábat.
Nabiullina hangsúlyozta, hogy a központi bank nem próbálkozik drasztikus intézkedésekkel az infláció további csökkentése érdekében, mivel ez megakadályozná, hogy a gazdaság megbirkózzon az új realitásokkal.