Tbc-szűrés elvégzését javasolják az ukrán menekülteken
Német tüdőgyógyászok úgy gondolják, érdemes lenne lefolytatni a menekültek tbc-szűrését, ugyanis míg Németországban évente 100 ezer lakosonként 5 esetet regisztrálnak, addig Ukrajnában 73-at.
Március 24-én a World Tuberculosis Day alkalmából a World Health Organization (WHO) felfrissítette a gyermekek és serdülők kezelési irányelveit (lásd lent).
A szakmai szervezet szerint a befogadó családokhoz került háborús menekülteknek mielőbb teljes egészségügyi ellátást kell biztosítani a Németországba történő belépéskori vizsgálattal.
Különösen fontos a TB-re is gondolni: amennyiben bármilyen tünet áll fenn, vagy az anamnézisben TB merül fel, azonnal kivizsgálást kell indítani – olvasható az Orvostovábbképző beszámolójában.
A tbc-fertőzött háborús menekültek azonosítása felnőtteknél szokás szerinti mellkas rtg-felvétel alapján történhet, gyermekeknél gamma interferon próba végzendő a további teendők eldöntésére.
A közel száz éve ismert „Mantoux” tuberkulin próbával ellentétben ilyenkor a vakcinálás során nem keletkezik keresztreakció a BCG törzsekkel. Ez nagyon fontos, mivel a BCG oltóanyag használata óvatosságot igényel az ukrán gyermekek körében.
Az Ukrajnából menekülőknél a kimutatott tbc-s esetek 29 százaléka multi-drug rezisztens, tehát a kórokozó a gyógyszeres kombinációknak is ellenáll – Ukrajnában ez a fertőzés csak közel 51 százalékos sikerrel kezelhető. Németországban ugyanakkor a Robert Koch Intézet 2020-as adatai szerint csak 2,7 százalékos a multirdrog-rezisztens tbc-s esetek aránya.
A tuberkolózis baktérium kevésbé ragályos, mint a koronavírus. Mivel a tbc-s esetek száma növekszik, újra kell értékelni a BCG-védőoltást – melyet az Robert Koch Intézet javaslatára Németországban már 1998 óta nem adják. A gyermekek BCG vakcinálása ma már csak egyes magas kockázatú országokban újszülöttkorban történik.