Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Környezetkímélő hiperszonikus űrágyúval sebtében Föld körüli pályára állíthatóak a műholdak

Újabb alternatív megoldással állt elő egy startup, amelynek segítségével lecserélhetőek a drága, bonyolult és környezetre káros rakétaindítási eljárások.

...svg content...Green Launch
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Korábban már beszámoltunk a SpinLaunch nevű, centrifugális erőket kihasználó űrparittyáról, most azonban bejelentkezett egy másik startup is, mégpedig egy meglepően hasonló ötlettel.

A Green Launch nevű vállalat egy hidrogénimpulzussal működő hordozórakéta fejlesztésébe kezdett, amelynek alapja egy hosszú cső, ami hidrogén, hélium és oxigén keverékével van töltve. Soron kívül Korlátozottan ugyan, de újraindult a vasúti közlekedés a Déli pályaudvaron

Az ágyú végére helyezhető a kilövésre váró objektum, így amikor begyújtják a szerkezetet, és a gázok rendkívül gyorsan kitágulnak, a tárgy eszméletlen sebességgel a világűrbe bocsátható.

A módszert felhasználó első prototípust az úgynevezett SHARP program keretében 1992-ben szerelték össze, amelyről tesztek során megállapították, a hangsebesség kilencszeresével is képes hasznos teherrel ellátott rakétákat az univerzumba lőni.

Habár a fejlesztések az elmúlt évtizedekben alábbhagytak, a Green Launch kitűzött célja, hogy tökéletesítsék és finomhangolják a technológiát, ezáltal minden idők legköltséghatékonyabb indítási módszerével rukkolhatnak elő, ami nem mellesleg környezetkímélő is, hiszen működtetéséhez nem szükséges fosszilis tüzelőanyagokat alkalmazni.

A hidrogénágyúból 60-90 percenként lehet kilőni különböző méretű műholdakat, amelyek ezáltal 300-1 000 kilométeres magasságig repülhetnek, és Föld körüli pályára állhatnak, kevesebb mint két óra leforgása alatt.

Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát

Hivatalossá vált: Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát.