Agy-, szív- és vastagbélgyulladást idézhet elő a krónikus e-cigaretta használat
Amerikai kutatók kísérleti rágcsálókon végzett vizsgálatok során kiderítették, hogy az egereknél súlyos gyulladást váltott ki a folyamatos e-cigarettázás.
A San Diegó-i Orvosi Egyetem kutatása az első, amely részletesen vizsgálta az úgynevezett pod-alapú e-cigarettás eszközök, konkrétan a népszerű JUUL termékek egészségre mért hatásait.
Annak érdekében, hogy feltárják e termékek hosszú távú használatának következményeit, a tudósok fiatal egereket tettek ki menta és mangó ízű JUUL-cigaretta aeroszoljának. Az állatok naponta háromszor 20 perces szakaszokon keresztül, legfeljebb 12 héten át kényszerültek elviselni az elektromos cigarettából származó füstöt.
Három hónapos expozíció után a legjelentősebb gyulladásos markereket az állatok agyában találták, a gyulladás emelkedett jelei különösen a nucleus accumbens nevű régióban összpontosultak, amely kulcsszerepet játszik a hangulatváltozásban, különösen a szorongó vagy depressziós viselkedés befolyásolásában.
Kutatók kiemelték, hogy vizsgálatukban nem követték nyomon az állatok viselkedésbeli változásait, így ebben a szakaszban az ilyen jellegű e-cigaretta-expozíció mentális egészségre gyakorolt hatásai pusztán hipotetikusak.
Érdekes módon jelentős különbségeket találtak a gyulladásos gének kifejeződésében is a két különböző JUUL-típusnál, az ízek közötti gyulladásos mintázatok különösen a vastagbélben és a szívben mutattak eltéréseket. Kutatók szerint ez azt jelzi, hogy alapvető differenciák vannak a különböző kémiai aromák biológiai hatásaiban, ezért további részletes elemzésre van szükség a nem nikotinból álló összetevők hatásának megértéséhez.
Természetesen a vizsgálatnak megvannak a maga korlátai is: a rágcsálókat naponta háromszor 20 perces szakaszokon keresztül e-cigaretta aeroszoloknak kitenni nem teljesen analóg azzal, ahogyan az emberek belélegzik az e-cigiből származó füstöt, a három hónapos expozíció pedig nem egészen hasonlít a krónikus, több éven át tartó használathoz.
Az ilyen jellegű kutatások mindezek ellenére segítenek a tudósoknak abban, hogy megtalálják a jövőbeni tanulmányok értelmét, és támpontokat nyújtanak arra vonatkozóan, milyen káros egészségügyi hatásokra kell figyelni.