Sebészrobottal távolról is műthetők az agyvérzéses páciensek
Ha valaki aneurizmát vagy stroke-ot szenvedett el, szükségessé válhat az endovaszkuláris beavatkozásnak nevezett műtét – az MIT által tervezett robotrendszer biztosítaná, hogy a betegek gyorsan megkapják a kezelést, még akkor is, ha nincs orvos a közelben.
Endovaszkuláris beavatkozás során speciálisan képzett sebész szakorvosok egy vékony drótot vezetnek át a beteg egyik agyi erén, egészen az agyvérzést vagy aneurizmát előidéző vérrögig.
Az időközönkénti röntgenfelvételek által vizuálisan irányított beavatkozás során ezután vagy fizikailag törik szét a vérrögöt, vagy gyógyszereket juttatnak be a feloldásához – olvasható az MIT közleményében.
Rendkívül fontos, hogy az eljárást a lehető leggyorsabban végezzék el, mielőtt az agy oxigénhiánya visszafordíthatatlan károsodást okozna. Sajnos abban az esetben, ha a beteg túl messze van attól a kórháztól, ahol dolgoznak kiképzett sebészek, ellehetetlenül az időben történő életmentő kezelés – itt jön a képbe az új kísérleti rendszer.
A szerkezet egy csuklós robotkart tartalmaz, melynek a végén egy speciális mágnes található, ami a beteg feje mellett helyezkedik el, miközben a páciens a kórház műtőasztalán fekszik, ezenfelül rendelkezik egy motoros lineáris meghajtóegységgel is, amely a hagyományos endovaszkuláris beavatkozásnál használt drótot mozgatja.
Mindeközben a műtétet végző sebész egy számítógép előtt ülve egérrel irányítja a drótot az erekben, valamint egy joystickot használ a kar mozgatásához és a mágnes forgatásához – ez utóbbi lehetővé teszi, hogy a beteg testén kívülről, távolról történjen a beavatkozás.
Az agyi erek átlátszó, méretarányos modelljén végzett tesztek során az idegsebészek mindössze egy óra gyakorlás után megtanulták, hogyan kell a rendszert használni, így elképzelhető, hogy a módszer hamarosan széles körben is elterjedhet majd.