Macron visszautasította, hogy az ukrajnai orosz támadásokat „népirtásnak” nevezze
A francia elnök szerint az ukránok és az oroszok „egymás testvérei”, ezért óvatosan bánik bizonyos kifejezésekkel.
Emmanuel Macron egyik televíziós interjúja során kérdésként tették fel neki, hogy ő is a „népirtás” kifejezést használná-e az ukránok lemészárlására, amelyért az orosz erők felelősek, azonban visszautasította, hogy ezt a szót alkalmazza az orosz akciók kapcsán.
Kifejtette, hogy ő személy szerint óvatosan bánna egy ilyen kifejezéssel, mert az ukránok és oroszok „egymás testvérei”, emellett továbbra is azon igyekszik, hogy amennyire csak tudja, „megállítsa a háborút és újjáépítse a békét”.
Hangsúlyozta, nem érzi úgy, hogy a „háborús retorika eszkalációja” a békekötés ügyét szolgálná, emellett biztos volt benne, hogy határozottan kijelenthetjük, az orosz erők háborús bűnöket követtek el, a fennálló helyzet pedig elfogadhatatlan.
„Oroszország egy rendkívül brutális háborút indított el egyoldalúan, az orosz hadsereg pedig olyan háborús bűncselekményekért felelős, amelyre még nem volt példa európai földön, így meg kell találnunk a felelősöket” – mondta.
Macron, aki jelenleg az újraválasztásért indul, azt is hozzátette, Franciaország mindenben együttműködik Ukrajnával a háborús bűnöket célzó nyomozásban – derül ki a CNN cikkéből.
Joe Biden kedden azt mondta, az Ukrajnában elkövetett orosz atrocitások népirtásnak minősülnek, hiszen „egyre világosabbá válik, hogy Putyin egyszerűen arra törekszik, hogy még az ukrán állampolgárság gondolatát is eltörölje”.
Ez a kijelentés drámai eszkalációja volt az amerikai elnök korábbi álláspontjának, amikor háborús bűnöknek minősítette az Ukrajna ellen elkövetett támadásokat, miközben azon igyekszik, hogy az országokat a Moszkva elszigetelésére és megbüntetésére irányuló stratégia mögé állítsa. A világ más vezetői, mint például Boris Johnson brit és Andrzej Duda lengyel államfő szintén „népirtásnak” minősítette az Ukrajnát érő orosz atrocitásokat.