Oroszország mit akar elérni Kelet-Ukrajnában? Szakértők szerint két lehetőség is van
Putyin bőven több mint egy hónappal ezelőtt indított háborút Ukrajna ellen, ám az eltelt hosszú idő ellenére sem sikerült bevennie a nagyobb ukrán városokat.
A háború február 24-i kezdete óta az orosz csapatok több várost egy az egyben megsemmisítettek, ám az ukrán erők még mindig tartják magukat, és nem adják fel a harcot: az orosz erőknek még mindig nem sikerült elfoglalniuk a nagyobb városokat, ezért inkább a keleti, donbászi régióra összpontosítanak.
Roger Housen, korábbi ezredes is elemezte a helyzetet és kijelentette, ahhoz, hogy Putyin egy sikeres offenzívát hajthasson végre, több ezer lánctalpas katonai járműre lenne szükség, ám kérdéses, hogy hány katonát és katonai járművet tud még harcba küldeni a háború eddigi csúfos kudarcai után.
A háború eddigi eredményei az orosz fél részéről kifejezetten kiábrándítóak, ez pedig arra kényszerítette a Kremlt, hogy irányt váltson, és a keleti régiót támadja. A volt ezredes úgy látja, több ezer orosz lánctalpas katonai járművet kellene mozgósítani ahhoz, hogy bárminemű sikert érjen el Donbászban, melyeket az északi területekről kellene átcsoportosítania keletre.
Housen szerint Oroszország előtt két lehetőség áll az offenzíva folytatására: először is, az orosz erők dönthetnek a bekerítés mellett, melynek keretében az északi Harkov irányából és a déli Mariupol irányából próbálkozhatnának a bekerítési stratégiával. Ennek a taktikának egyik célja az lenne, hogy a lehető legnagyobb területet foglalják el Ukrajnában, másrészt pedig ily módon próbálhatnák megsemmisíteni a Donbász környékén állomásozó ukrán fegyveres erőket.
A másik lehetőség azonban az eddigiek fényében eléggé korlátozottnak tűnik: akár az is lehet a cél, hogy a 2014-ben megkezdett műveletet befejezzék, magyarul megszállnák Donbászt, mindezt azzal a céllal, hogy az egész területet elfoglalják, azonban ha erre sor kerülne, mindkét fél esetében igen komoly veszteségek lennének borítékolhatók.
(hln.be)