Néhány koronavírus-beteg nem nyeri vissza a szaglását vagy az ízlelését
A koronavírus-fertőzöttek körülbelül 90%-a, akiknél a szóban forgó tünet előfordult, visszanyerte az ízlelését vagy a szaglását, miután kigyógyultak a betegségből, viszont van 10%, akik szinte egyáltalán nem
A koronavírus-fertőzöttek körülbelül 90%-a, akiknél a szóban forgó tünet előfordult, visszanyerte az ízlelését vagy a szaglását, miután kigyógyultak a betegségből, viszont van 10%, akik szinte egyáltalán nem – állítja egy új tanulmány.
Egy nemzetközi kutatócsapat olyan 202 olasz koronavírus-fertőzöttet vizsgált, akik nem voltak annyira betegek, hogy kórházba kelljen őket szállítani. Egyszerű kérdést tettek fel nekik: egy 0-tól 5-ig tartó skálán pontozzák, milyen volt az ízlelésük, illetve a szaglásuk, miután azonosították őket koronavírus-fertőzöttként.
Közülük 113 beteg, vagyis körülbelül a kétharmaduk mondta, hogy már két héttel a pozitív koronavírus-tesztjük előtt elvesztették eme két képességet. A 113 közül 55 mondta azt, hogy teljesen visszatért a gyógyulásuk után, 46 beteg azt mondta, hogy jelentős javulást tapasztaltak, 12 viszont úgy nyilatkozott, hogy vagy nem változott a helyzet ezen a téren, vagy rosszabbodott.
A tanulmány eredményei szerint az említett tünet átlagosan 11 napig állt fent valamennyi fertőzött esetén. Aközött viszont nem volt tapasztalható korreláció, hogy négy héttel az első teszt után ismételten pozitív lett az adott beteg tesztje, valamint még mindig van-e problémája a szagló- és ízlelőképességével.
A kutatók ebből kifolyólag azt a következtetést vonták le, hogy az egyik, vagy esetleg mindkét képesség elvesztése bizonyíték arra, hogy még mindig aktív a koronavírus az adott beteg szervezetében, vagyis a szervezetnek nagyobb regenerációs időre van szüksége a vírus távozása után is.
Az egyik társszerző úgy véli, ha ez a tünet hosszantartóan jelen van, az érintett betegnek érdemes erre vonatkozóan különböző terápiákra, például szaglás-tréningre elmennie, hogy sikeresen visszanyerjék a képességet. Erre vonatkozóan már más kutatások is zajlanak, amik a koronavírus hosszú távú hatásait vizsgálják az emberi szervezetben.