Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ismét nyomatékos figyelmeztetést küldött Kínának az Egyesült Államok

Immáron sokadik alkalommal hívták fel Peking figyelmét arra, hogy következményei lesznek Oroszország támogatásának.

...svg content...Kínai és amerikai zászlók a többi zászló között a Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) kínai chipgyártó válallat telephelyén Sanghajban 2020. szeptember 7-én. Az amerikai védelmi minisztérium bejelentette, hogy az Egyesült Államok fontolóra veszi, hogy szankciókat vessen ki a kínai cégre. Ennek következményeképpen az SMIC nehezebben jutna hozzá a gyártáshoz szükséges eszközökhöz. MTI/EPA/Alex Plavevski
Észak-Amerika
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Wendy Sherman amerikai külügyminiszter-helyettes közölte, az Ukrajna ellen indított invázió miatt Oroszországra kivetett szankciók jelzésértékkel kell, hogy bírjanak Kína számára: következményei lesznek annak, ha materiális támogatást nyújtanak Moszkvának.

Sherman hangsúlyozta a Kongresszus képviselőházának külügyi bizottsága előtt, hogy az a számos, széleskörű szankció, valamint az exportkontrollok, amelyeket az USA és partnerei vetettek ki Vlagyimir Putyinnal, az orosz gazdasággal és az oligarchákkal szemben, egyértelmű üzenetet küldenek Hszi-Csin Pingnek: Soron kívül Kiderült, hány Tisza Párt-szavazó ragaszkodik Magyar Péterhez

„Úgy gondolom, ez egy tökéletes képet ad Hszi elnöknek arról, hogy mi fog abban az esetben történni, ha Putyint bármilyen módon materiálisan támogatja”

Sherman úgy véli, Pekingnek mindenképpen le kell vonnia a megfelelő következtetéseket a koordinált nyugati reakcióból Ukrajna témájából – idézte a The Guardian. A tisztviselő egyértelműen Tajvan esetleges megszállására utalt, amelyet elfogadhatatlannak nevezett:

„Nagyon reméljük, hogy a Kínai Népköztársaság megérti, hogy egy ilyen lépés az egész nemzetközi közösség válaszát előidézné, nem csak az Egyesült Államokét”

Kína az eddigiek során nem volt hajlandó elítélni Oroszország Ukrajna elleni invázióját, nem is nevezte inváziónak és kritizálta a szankciókat. Vezető kínai diplomaták viszont arról is beszéltek korábban, hogy Moszkva nem fogja rajtuk keresztül megkerülni a szankciókat.

Fontos azt is megjegyezni, hogy Sherman erős szavai ellenére csekély a valószínűsége a jelenlegi globalizált függési viszonyokban, hogy hasonlóan bénító szankciókat vetne ki a Nyugat a kínai gazdaságra egy meglehetősen egyszerű okból.

A nyugati gazdaságok, különösen az amerikai gazdaság erősen függ a kínaitól, számos gyártási kapacitás van az ország területén, a globális ellátási láncban gyakorlatilag megkerülhetetlen tényezővé vált Kína, amellyel már a koronavírus-járvány idején is szembesülni lehetett.