Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mégiscsak megoldható az orosz kőolaj lecserélése Magyarországon?

A Mol finomítói nagyobb beruházás nélkül is képesek lehetnek az orosztól eltérő nyersanyagot is feldolgozni, legalábbis Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázpiaci elemzője szerint.

...svg content...Twenty20
Belföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egyre erősebb a nemzetközi nyomás, hogy az uniós tagállamok bővítsék az Oroszország elleni szankciókat, például szüntessék meg az orosz gáz-, illetve kőolajimportot – olvasható a 24.hu cikkében.

Orbán Viktor mindezt ellenzi, közölte ugyanis, hogy a magyar olajimport 60 százaléka Oroszországból érkezik, és a Mol finomítóinak átállítása az uráli olaj feldolgozásáról másfajtára nagy költséggel járna.

Pletser Tamás a portál megkeresésére elmondta, teljesen másként értékeli a jelenlegi helyzetet, mint a kormányfő. Az Erste Bank olaj- és gázpiaci elemzője úgy gondolja, mivel a háború miatt a tankhajókkal való olajszállítás orosz vizeken kockázatos, és túlkínálat van az uráli olajból, ezért a Mol az északi-tengeri Brent típusú olajhoz képest hordónként 20-30 dollárral olcsóbban tud vásárolni alapanyagot, miközben világpiaci áron értékesítheti a százhalombattai finomítóban előállított üzemanyagot.

Normál körülmények között, békeidőben 2-3 dollár szokott lenni az árkülönbség, azt viszont nem lehet tudni, hogy meddig marad fenn ez a helyzet. Az alternatív lehetőséggel akkor is foglalkozni kell, ha nem kerül tiltólistára az orosz kőolaj.

Pletser úgy véli, a százhalombattai finomító bármilyen kőolajat fel tud dolgozni, nincs szükség nagy beruházásra, drága innovációra a finomítók átalakításához. Kétségtelen, hogy a Mol számára ideális a közepesen nehéz uráli olaj, sőt még jobb lenne az ennél is nehezebb verzió, de bármilyen olajat fel tud dolgozni, külön infrastruktúra nem kell hozzá – tette hozzá.

Vitályos Eszter Magyar Péternek: „Te beszélsz, aki lenézed a nőket”

Vitályos Eszter kormányszóvivő videón keresztül üzent Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének.

A Máv jelenti, elhárították az informatikai rendszer hibáját

A Máv most arról adott tájékoztatást, hogy elhárították az informatikai rendszer hibáját, amivel megszűnnek a nagyobb késések.

Egyszerre hét autó rohant egymásba az M1-M7 közös szakaszán

Súlyos baleset történt az M1-M7 közös szakaszán, ahol egyszerre hét autó rohant egymásnak, a pontos körülmények nem ismertek.

Elgázolt egy embert a HÉV