Burokba zárnák a Vénuszt, hogy lakhatóvá váljon az ultraforró égitest
A NASA kutatójának javaslata szerint a forró bolygót is kolonizálni lehetne, ha az egész planétát egy hatalmas védőburok alá helyeznék, ami elzárná a mérgező légkört az alatta élő emberektől.
Az arXiv tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban Alex Howe, a NASA Goddard Űrrepülési Központ asztrofizikusa elmélkedett arról, miként lehetne emberi élet szempontjából potenciális célpontként átalakítani a Vénuszt úgy, hogy a felszínén földi körülmények uralkodjanak.
Mivel a Marshoz képest a Vénusznak jóval vastagabb, ám jelentősen toxikus atmoszférája van, ezért valamilyen UV-szűrőt, valamint káros gázok bejutását megakadályozó rendszert kellene kiépíteni, amit Howe úgy oldana meg, hogy egy gigantikus méretű burkot húzna a bolygó fölé, melynek kivitelezése akár kétszáz évig is eltarthatna.
A terraformálás óriási kihívást jelentene, bár a szakember szerint korántsem elképzelhetetlen, hogy valamikor a távoli jövőben arra kényszerül majd az emberiség, hogy a vörös bolygón kívül keressen magának újabb lakható élőhelyet.
A pontos procedúra egyébként úgy zajlana, hogy első körben robotszondák szívnák fel a mérgező vénuszi légkör egy részét, elraktározva a benne rejlő oxigént a későbbi telepesek számára, miközben a szénből hatalmas, háztömbnyi méretű csempéket építenének, amelyekből összesen 72 billió darabra lenne szükség az égitest teljes beborításához.
A Vénusz terraformálásának hihetetlen logisztikai nehézségei ellenére más tudósok is kiálltak Howe ötlete mellett, az MIT asztrobiológus professzora, Janusz Petkowski például nemrégiben azt nyilatkozta, szerinte technikai szinten a projekt realizálása igenis lehetséges.