Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Növényi alapú „ragacs” szüntetheti meg a vizek mikroműanyag-szennyezettségét

Az eljárás hatékonyabb és olcsóbb a jelenleg alkalmazott módszereknél, ráadásul nem mérgező, fenntartható alternatíva.

...svg content...Fotó: nikolay_2002 / Twenty20
Technológia

Czinder Tímea

Szerkesztő

A pörköltek és levesek hozzávalójaként használt zöldségek hamarosan új oldalukról mutatkozhatnak be, egy tanulmány szerint ugyanis az olyan növények, mint az okra vagy a görögszéna legalább olyan hatékonyan képesek kivonni a vízből a mikroműanyagokat, mint a speciális berendezések – ráadásul sokkal olcsóbbak is.

Az okra Európában és az Egyesült Államokban kevésbé ismert, körülbelül 5-10 centiméter hosszú, zöld chili paprikához hasonló zöldség, amit előszeretettel termesztenek és fogyasztanak Afrikában, Indiában, a Közel-Keleten és Dél-Amerikában.

Kutatók egy csoportja okrából és más növényekből – például aloé verából, kaktuszból és psziliumból – olyan ragacsot hozott létre, amely képes megtisztítani a vizet és szennyvizet a mikroszkopikus műanyagtól, ha pedig továbbfejlesztik, a massza egy nem mérgező, fenntartható alternatívává válhat a műanyagmentes vizekért vívott harcban.

A műanyaghulladék gyakorlatilag mindenhol megtalálható, jelen van az óceánokban, a szárazföldek talajában és a levegőben is. Az 5 miniméternél kisebb darabok különösen okot adnak az aggodalomra, mert ezeket nagyon nehéz kiszűrni, a vízkörforgás részévé válnak, valamint az élő szervezetbe is bekerülnek; a tengeri élőlényektől kezdve az emberekig mindannyian több tízezer mikroműanyagot fogyasztunk el évente.

„Úgy gondoljuk, a mikroműanyagok önmagukban nem jelentenek túl nagy veszélyt az egészségre, de bármi, amibe belekerülnek, vagy bármilyen toxikus anyag, amihez kapcsolódni tudnak bejuthat a szervezetbe és problémákat okozhat”

– nyilatkozta Rajani Srinivasan, a projekt fő munkatársa.

A vizek megtisztítása eddig két lépésben zajlott: először a lebegő műanyagokat távolították el a felszínről, majd ragacsos vegyszert engedtek a vízbe, ami magához vonzotta a mikroszkopikus darabokat, és nagy csomókat képezve lesüllyedt a vízfenékre. Csakhogy ezeknek az anyagoknak egy része potenciálisan káros, és bizonyos körülmények között mérgező vegyi anyagokká alakulhat, ezért égető szükség van új eljárásokra.

Srinivasan régóta vizsgálja a nem mérgező alternatívákat csapatával, kísérleteik során pedig arra jutottak, az okra és görögszéna kombinációjával távolíthatók el a mikroműanyagok leghatékonyabban az óceánok vizéből, míg az okra és tamarind az édesvízi minták esetén működik jobban. Az is igazolást nyert, hogy a növényi alapú poliszacharidok a hagyományos módszereknél hatékonyabban szüntetik meg a vizek mikroműanyag-szennyezettségét.

A növényi alapú ragacs a meglévő vízkezelési eljárás során is alkalmazható, mivel használata ugyanarra az infrastruktúrára épül, így új lehetőségeket nyit meg a vízszennyezettség elleni küzdelemben – számolt be a ZMEScience.

A legoptimálisabb kombinációk létrehozására irányuló vizsgálatok még folynak, a kutatók azonban arra törekednek, hogy a terepvizsgálatok után kereskedelmi forgalomba hozzák a módszert, hogy az ipari mértékben is használható legyen. A tanulmányt az Amerikai Vegyésztársaság tavaszi ülésén mutatták be, és még nem vizsgálták felül.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.