Centiméteres pontossággal beméri a NASA védelmi rendszere a Földre tartó aszteroidákat
Az amerikai űrhivatal szakembereinek kevesebb mint egy óra alatt rögzített adatokból sikerült megjósolnia, hogy egy 2 méter átmérőjű űrszikla március 11-én a Norvég-tenger fölött, Grönland keleti partjaitól 470 kilométerre becsapódik.
Annak az esélye, hogy bolygónkat egy olyan kolosszális méretű aszteroida találja el, mint amilyen 65 millió évvel ezelőtt véget vetett a dinoszauruszoknak, rendkívül csekély, ám nyilvánvalóan nem nulla.
Ha a kisebb űrsziklákat is hozzávesszük a kockázati mérleghez, akkor a becsapódás esélye jelentősen megemelkedik ahhoz, hogy a NASA és más űrügynökségek komoly érdeklődést tanúsítsanak az univerzumban száguldozó objektumok nyomon követése iránt.
A NASA legutóbbi közleményéből megtudhattuk, a 2022 EB5 névre keresztelt aszteroida bár nem volt elég nagy ahhoz, hogy potenciális veszélyt jelentsen, ám lehetőséget biztosított a kutatóknak arra, hogy megfigyeljék az útját, és előrejelezzék, pontosan hol érhet földet.
Az eseményeknek köszönhetően élesben tesztelhették a Scout becsapódási kockázatfelmérő rendszert, melynek hála precíz mérésekkel megállapították, valóban ártalmatlan-e a szóban forgó kozmikus kődarab.
Először Sárneczky Krisztián, az észak-magyarországi Piszkéstetői Obszervatórium munkatársa észlelte a 2022 EB5-öt, nagyjából két órával a kozmikus találkozó előtt. Adatait elküldte a kis égitestek beazonosításával és nyomon követésével foglalkozó Minor Planet Centerhez, és fel is kerültek a földközi objektumokat (NEO) megerősítő oldalra.
A mindössze 40 perc alatt begyűjtött adatok alapján a Scout képes volt meghatározni az aszteroida pályáját, és riasztotta a Földközeli Objektumokat Vizsgáló Központot (CNEOS), valamint a NASA Bolygóvédelmi Koordinációs Irodáját, ezenfelül figyelmeztette a hivatalos csatornákon keresztül a NASA-val együttműködő szervezeteket.
Miután az űrszikla belépett a légkörbe, az infravörös detektorok megerősítették, hogy darabjaira hullott az atmoszférában, ezt követően pedig elégett, így sikerült elejétől a végéig figyelemmel kísérni a jelenséget.