Sokkal gyorsabban olvad a sarkvidéki jégréteg, mint korábban gondolták
Három év leforgása alatt több mint 3 métert vékonyodott az arktiszi jégréteg.
A NASA és az ESA műholdas adatain alapuló tanulmány szerint az Északi-sarkvidéki tengere fölött található jég aggasztó ütemben vékonyodik, a folymatot pedig gyakorlatilag lehetetlen megállítani.
A 2018 és 2021 között elvégzett mérések alapján Sahra Kacimi, a Kaliforniai Technológiai Intézet sarkkutatója és Ron Kwok, a Washingtoni Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriumának professzora megfigyelte, hogy a jég vastagsága 1,5 métert csökkent ebben az időszakban.
A szezonális tengeri jég minden év nyarán teljesen elolvad, így természetes folyamatnak számít, hogy ebben az időszakban vékonyabbá válik a konstansan fennmaradó fagyott réteg, másfél méteres veszteséget azonban még egyszer sem azonosítottak.
A detektáláshoz a kutatók a jég tengerszint feletti magasságát mérték, figyelembe véve a jég tetején található hó mélységet, ugyanis ez a fagyott csapadék képes befolyásolni a jég lebegését.
Kacimi és Kwok tanulmányukban konkrétan a NASA ICESat-2 műholdjának Lidar-adatait és az Európai Űrügynökség CryoSat-2 egységének radaradatait használták fel. Mindkét modul fénysugarakat ver vissza a Föld felszínéről, és a fénysebesség segítségével mérik, mennyi idő alatt érkezik újból a műholdra a jel, ezáltal megállapítható a hó mélysége és az alatta lévő jég magassága.
A tudósok összességében bebizonyították, hogy a sarkvidéki tengeri jég az elmúlt két évtizedben a többéves jég csökkenése és a szezonális jég fokozatos növekedése következtében térfogatának közel egyharmadát veszítette el.