Két hatalmas kiterjedésű azonosítatlan objektumot találtak a Föld belsejében
Tudósok óriási méretű, rejtélyes „pacákat” fedeztek fel bolygónk mélyén, mégpedig a Csendes-óceán alatt.
Az Arizonai Állami Egyetem (ASU) kutatói a hét elején a Nature Geoscience tudományos folyóiratban publikálták tanulmányukat az objektumokról, melyek közül az egyik a Csendes-óceán, míg a másik az afrikai kontinens mélyén található.
A Földnek vékony külső kérge, vastag viszkózus köpenye, folyékony külső magja és szilárd belső magja van – a pacához hasonlító képződményre a köpenyben bukkantak.
Mindegyik objektum nagyjából akkora kiterjedésű, mint egy kontinens, és százszor magasabb, mint a Mount Everest, viselkedésük és alakváltozásuk szempontjából viszont nem teljesen egyformák.
Kutatók szerint az afrikai képződmény geológiai időskálán nézve rendkívül fiatal, ami arra utal, hogy hatással lehet a Föld gravitációjára, a tektonikus lemezek mozgására, és akár vulkáni tevékenységek előidézésében is szerepet játszhat.
Sok szempontból azonban a foltok nem feltétlenül jelentik azt, hogy valami baj van, vagy hogy mindannyian közvetlen veszélyeknek vagyunk kitéve, éppen ellenkezőleg. Qian Yuan, a tanulmány vezető szerzője az ASU sajtóközleményében kifejtette, hogy e struktúrák megértése rávilágíthat bolygónk fejlődésére és a Föld legmélyebb rétegei mögött meghúzódó folyamatokra:
„Munkánk új betekintést nyújt a Föld legnagyobb struktúráinak természetébe, és a környező köpennyel való kölcsönhatásukba, ami messzemenő következményekkel jár; a tudósok ezáltal megérthetik a mély köpeny szerkezetének mai állapotát és fejlődését.”